Tak.
Składki na ubezpieczenia społeczne mogą być kosztem mimo tego, że zapłacono je z opóźnieniem. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Urząd Skarbowy w Ełku w interpretacji z 14 czerwca 2006 r. (US.III/423-3C/06) oraz Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w interpretacji z 14 grudnia 2005 r. (I/415-90/05). Podobnie jest ze składkami na Fundusz Pracy.
Składki na ubezpieczenia społeczne można też odliczyć od dochodu. Generalnie efekt jest taki sam, jak przy wrzuceniu w koszty. Chyba że ponieśliśmy z działalności stratę. Jeżeli zdecydujemy się na zaliczenie składek do kosztów, ich wartość zwiększy stratę, którą można rozliczyć w następnych latach. Jeżeli nie wrzucimy ich w koszty, to "przepadną", gdyż w takim wypadku nie ma możliwości odliczenia składek od dochodu (ponieważ mamy stratę). Chyba że osiągamy też dochody z innych źródeł, np. z umowy o pracę. W kosztach rozliczymy też składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone w wyższej kwocie niż minimalna (interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie z 16 grudnia 2005 r., US.II/PDF/415/101/2005).
Nie zmniejszymy natomiast przychodu o odsetki za zwłokę od zaległych składek. Mówi o tym wyraźnie art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Nie wrzucimy też w koszy tzw. dodatkowej opłaty, o której mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wymierza ją ZUS w wypadku niepłacenia bądź zaniżania składek.
Kosztem nie jest także składka na ubezpieczenie zdrowotne (art. 23 ust. 1 pkt 58 updof). Można ją jednak odliczyć od podatku. Niestety, nie całą - tylko do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru (w 2007 r. płacimy składkę w wysokości 9 proc.).