Strata w środku trwałym jest kosztem w niezamortyzowanej części (czyli w wysokości różnicy między jego wartością początkową a sumą odpisów amortyzacyjnych). Jednak straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodu oraz wydatki na jego powypadkowy remont nie są kosztem podatkowym, jeżeli auto nie było objęte ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco. Mówi o tym art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) oraz art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Aby wydatki na remont samochodu można było zaliczyć do kosztów, pracodawca musi więc mieć ubezpieczenie AC

. Składa się ono zwykle z ubezpieczenia pojazdu od kradzieży, uszkodzenia, wandalizmu oraz różnych zdarzeń losowych, np. pożaru, huraganu lub powodzi. W odróżnieniu od ubezpieczenia obowiązkowego, AC w pełni zależy od woli ubezpieczającego.

Gdy auto ma ważne AC, przedsiębiorca odliczy również VAT z faktur za jego naprawę.

Nabywa bowiem usługę remontową, która związana jest z czynnościami opodatkowanymi (jeśli oczywiście firma takie czynności wykonuje). Musimy jednak pamiętać o art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zabraniającym odliczenia VAT od wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc wydatki na naprawę firmowego samochodu nie są kosztem z uwagi na brak AC, to VAT nie odliczymy.

Natomiast odszkodowanie za szkody poniesione wskutek kolizji trzeba zaliczyć do przychodów firmy. Nawet w sytuacji, gdy zostało przekazane przez ubezpieczyciela bezpośrednio wykonawcy naprawy.

Zgodnie z interpretacją Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna z 11 maja 2006 r. (PDI415/1/105/36/06) w takiej sytuacji podatnik uzyskuje przychód z działalności gospodarczej, tak jakby osobiście otrzymał odszkodowanie. Przychód powstaje w dacie otrzymania pieniędzy przez wykonawcę remontu.

Inaczej będzie, gdy samochód nie miał AC i nie można wydatków na naprawę zaliczyć do kosztów. Przychodem nie jest bowiem zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów

(art. 12 ust. 4 pkt 6a updop oraz art. 14 ust. 3 pkt 3a updof). W odpowiedzi na pytanie DF Ministerstwo Finansów potwierdziło, że przepis ten można zastosować do odszkodowania (więcej w artykule

„Od zwróconych wydatków nie ma podatku”

. Nie trzeba więc płacić od niego podatku dochodowego.