Przedsiębiorca musi być przygotowany na spór, gdyż nie wszystkie urzędy akceptują stanowisko Ministerstwa Finansów.
Przykładem jest interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 9 sierpnia 2006 r. (ZD/406-1001/CIT/06W), w której czytamy: "organ podatkowy nie przeczy, że dobrze zmotywowany pracownik dba o stałe podnoszenie efektywności i jakość pracy oraz że dobry klimat w firmie może mieć wpływ na osiągane przez spółkę wyniki, a więc osiągany przychód. Bez wątpienia też lepsze poznanie i wzajemne zrozumienie pracowników może mieć wpływ na lepszą organizację i komunikację w pracy. Wnioskodawca nie przedstawił jednak argumentów, że uzyskanie przychodów (wyników) może być spowodowane wzrostem efektywności i jakości pracy, wynikającym z dobrej motywacji pracowników i dobrego klimatu w firmie, będących efektem uczestnictwa w wyjazdowej imprezie integracyjnej, zatem wydatki poniesione na jej organizację nie mogą stanowić kosztu podatkowego".
Jakie można przedstawić kontrargumenty? Nowocześnie zarządzane firmy mają świadomość związku, jaki zachodzi między organizacją spotkań integracyjnych i zyskiem w postaci skonsolidowanego, zgranego, umiejącego lepiej ze sobą na co dzień współpracować personelu. Dla utrzymania najwyższych standardów w zakresie spraw kadrowych przedsiębiorstwa zmuszone są do ponoszenia niezbędnego kosztu spotkań integracyjnych. Ich efektem jest wzrost wydajności pracy i w konsekwencji przychodów. Spotkania takie mają określony cel, którego realizacja przyczynić się może do zwiększenia obrotów firmy. Jeśli przedsiębiorca uznałby bowiem, że koszty takich imprez są wyższe niż spodziewane zyski, nie organizowałby ich, a pieniądze wydałby efektywniej.
Organizator spotkania integracyjnego powinien akcentować cel, jaki ma być realizowany za jego pośrednictwem. Może to być zwiększenie otwartości i zaufania w zespole, motywacji do pracy, lojalności i zaangażowania, przełamanie bariery w komunikacji i doskonalenie współpracy między pracownikami. Podatnik może spodziewać się, że poniesione koszty zwrócą się poprzez budowę zespołu ludzi, którzy będą z pożytkiem dla firmy optymalnie wykorzystywali swój potencjał. Powinno to prowadzić do wzrostu przychodów, a wydatki mogą wtedy być kosztem podatkowym.
Autorka jest doradcą podatkowym, menedżerem w HLB Frąckowiak i Wspólnicy