Reklama
Rozwiń

Dlaczego przedawnienie w podatkach nie istnieje

Niesprawna jest administracja podatkowa, która działa jak chce, czyli opieszale. Zamiast naprawić działania administracji szuka się takich rozwiązań, które państwu zwiększają uprawnienia kosztem podstawowych praw obywateli. Realny termin przedawnienia zobowiązań podatkowych jest najskuteczniejszym mechanizmem wymuszającym sprawność jej działania. U nas, jak wiele innych rzeczy, jest dokładnie odwrotnie.

Publikacja: 20.06.2020 13:15

Dlaczego przedawnienie w podatkach nie istnieje

Foto: AdobeStock

Przedawnienie jest, gdy Pan A nie zapłaci Panu B za wykonaną przez niego usługę. Żaden prawnik nie będzie miał najmniejszych wątpliwości odpowiadając na spóźniony pozew o zapłatę, powołując się na określone przepisy kodeksu cywilnego podnieść, zarzut przedawnienie roszczenia. I podobnie żaden sędzia sądu powszechnego nie będzie miał najmniejszych oporów z oddaleniem takiego powództwa.

Analogicznie jest w sprawach karnych. Każdy złodziej, a nawet morderca wie, że po upływie terminu przedawnienia karalności nie zostanie skazany. Wie też, że żaden prokurator ani sędzia nie może przedłużać terminu karalności. Wszystkie przerwania biegu przedawnienia są, bo muszą być, jasne, zrozumiałe i sensowne. Jest to dorobek śródziemnomorskiej kultury prawnej.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0