Aktualizacja: 29.05.2020 09:15 Publikacja: 28.05.2020 16:38
Foto: AdobeStock
Z powodu epidemii koronawirusa mieliśmy miesiąc więcej na rozliczenie dochodów za zeszły rok. Choć epidemia wciąż trwa, dalszego przedłużenia terminu nie będzie.
– Poniedziałek 1 czerwca to ostatni dzień na złożenie zeznania rocznego i zapłatę podatku – mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Dodaje, że o tym terminie muszą przede wszystkim pamiętać przedsiębiorcy, bo oni samodzielnie rozliczają się ze skarbówką.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada wprowadzenie nowych e-usług dla podatników. W 2025 roku złożenie deklaracji PIT ma być jeszcze prostsze dzięki udostępnieniu aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfony. Planowane są też inne nowości, które mają ułatwić kontakt z urzędem.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Podatek od umowy cywilnej zawartej z MOPSem? Płatnikiem od umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło jest zawierająca je jednostka budżetowa, np. miejski ośrodek pomocy społecznej, a nie sama gmina.
Elektroniczne rozliczenia PIT są już dziś niemal powszechne. W rozliczeniu za 2023 rok aż 95 procent podatników złożyło zeznania w tej formie.
Każdy ma możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, do której może trafić 1,5 proc. kwoty podatku wykazanej w rocznym zeznaniu podatkowym. Zasady wydatkowania tych środków nie są ściśle uregulowane. Powstaje pytanie, na jakie cele OPP mogą je spożytkować.
Danina solidarnościowa stanowi dodatkowe obciążenie dla osób o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł. Dotyczy stosunkowo niewielu podatników, niemniej sposób jej kalkulacji budzi spore wątpliwości.
Jeśli zeznanie zostało automatycznie zaakceptowane w Twój e-PIT, podatek płacimy dopiero po wezwaniu z urzędu.
Podatnik, który przeoczył termin na zeznanie za 2023 r., powinien poinformować fiskusa o swoim niedopatrzeniu. To może go uratować przed karą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas