Reklama
Rozwiń

Korekta VAT: Ostateczna decyzja może być wzruszona - orzecznictwo TSUE

Sąd unijny zwrócił uwagę w jednym z wyroków na przepis dyrektywy VAT (art. 90), który przewiduje korektę podstawy opodatkowania, gdy kwota wynagrodzenia pozostaje niezapłacona. To zaś – zdaniem TSUE – jest wyrazem podstawowych zasad systemu VAT.

Publikacja: 06.05.2020 02:00

Korekta VAT: Ostateczna decyzja może być wzruszona - orzecznictwo TSUE

Foto: Adobe Stock

Na gruncie obecnie obowiązującej ordynacji podatkowej utrwalił się pogląd, zgodnie z którym nie ma możliwości korekty deklaracji podatkowych w podatku VAT, jeżeli dany okres rozliczeniowy jest objęty decyzją, która określa wysokość zobowiązania podatkowego lub zwrotu VAT. Innymi słowy – jeżeli organ podatkowy wydał nam decyzję za dany miesiąc, to nie ma możliwości korekty rozliczeń VAT w ramach tego miesiąca. Tym samym po wydaniu takiej decyzji nie możemy już ująć w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy przykładowo zakupów zwiększających nasze prawo do odliczenia podatku naliczonego czy też zmniejszenia naszej sprzedaży (a zatem i podatku należnego).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem