Aktualizacja: 06.05.2020 02:00 Publikacja: 06.05.2020 02:00
Foto: Adobe Stock
Na gruncie obecnie obowiązującej ordynacji podatkowej utrwalił się pogląd, zgodnie z którym nie ma możliwości korekty deklaracji podatkowych w podatku VAT, jeżeli dany okres rozliczeniowy jest objęty decyzją, która określa wysokość zobowiązania podatkowego lub zwrotu VAT. Innymi słowy – jeżeli organ podatkowy wydał nam decyzję za dany miesiąc, to nie ma możliwości korekty rozliczeń VAT w ramach tego miesiąca. Tym samym po wydaniu takiej decyzji nie możemy już ująć w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy przykładowo zakupów zwiększających nasze prawo do odliczenia podatku naliczonego czy też zmniejszenia naszej sprzedaży (a zatem i podatku należnego).
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Rada gminy musi jednoznacznie określić w uchwale moment, w którym przysługuje ekwiwalent pieniężny strażakom ratownikom Ochotniczych Straży Pożarnych.
Otrzymanie świadczenia nienależnego stanowi specyficzny rodzaj bezpodstawnego wzbogacenia w przypadkach, gdzie w wyniku takiego świadczenia wzbogacony uzyskał korzyść majątkową. Uzyskanie nienależnego świadczenia samoistnie wypełnia przesłankę powstania wzbogacenia, a spełnienie tego świadczenia – przesłankę zubożenia.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Co uzasadnia wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oraz jakie są warunki i skutki podjęcia takiej decyzji?
Przed wyrażeniem zgody na wydzierżawienie nieruchomości należy umieścić ją w wykazie.
Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.
Pokój w domu studenckim spełnia funkcję mieszkalną dla studentów, ponieważ zaspokaja ich potrzeby mieszkaniowe. Usługa budowy domu studenckiego jest zatem opodatkowana 8-proc. stawką VAT jako usługa budowlana w ramach programu mieszkaniowego.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas