Aktualizacja: 19.09.2019 09:14 Publikacja: 18.09.2019 18:03
Foto: Adobe Stock
Wprowadzenie kas fiskalnych w komórkach to pomysł Ministerstwa Finansów. Ma ułatwić życie małym firmom. Według projektowanego rozporządzenia, funkcję kasy spełni aplikacja na smartfon. Skorzystaliby na tym np. kierowcy wożący pasażerów, z którymi kojarzą ich inne aplikacje (typu Uber). Miałoby to wejść w życie 1 stycznia 2020 r. z nowymi przepisami zrównującymi w prawach klasycznych taksówkarzy i „uberowców".
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
• Reforma składki zdrowotnej w Sejmie - kto zyska, kto straci • Sejm uchwalił: szersza pomoc dla powodzian • Budowle: lepsza definicja dla celów podatkowych • Kasy online + terminal płatniczy. Czy to aktualne? • Taksówka na koszt pracodawcy - co z PIT? Wyrok NSA • Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej a VAT. Wyrok WSA • Trybunał Konstytucyjny o przerwaniu możliwości rozpoczętej amortyzacji • Ważne terminy na ten tydzień
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.
Podatnicy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, od przyszłego roku dodatkowo będą musieli zapewnić współpracę kasy z terminalem płatniczym.
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję na kasie rejestrującej, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas