Aktualizacja: 12.08.2019 02:00 Publikacja: 12.08.2019 02:00
Foto: Fotolia.com
Programy motywacyjne, czy też opcyjne, stały się w ciągu ostatnich lat często spotykaną formą dodatkowego wynagradzania stosowaną przez pracodawców. Występują pod różnymi postaciami, jednak ich cechą wspólną jest umożliwienie pracownikowi partycypacji w zyskach przedsiębiorstwa, co w efekcie ma podnieść jego motywację oraz zaangażowanie w działalność pracodawcy, a także stworzyć możliwość czerpania wymiernych korzyści z rozwoju firmy. Niejednokrotnie przybierają one postać instrumentów finansowych w formie opcji, na podstawie których, po spełnieniu określonych warunków, pracownik uzyskuje pewne korzyści (np. akcje albo prawo do ich nabycia na preferencyjnych zasadach, bądź też wynagrodzenie z tytułu wykupu instrumentów przez pracodawcę).
W najbliższych tygodniach poznamy kształt przepisów i warunków technicznych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonych składników majątku zależy od rodzaju aktywów, ich wartości i od tego, jak długo były posiadane przez spadkodawcę. Zupełnie inne skutki wystąpią, gdy majątek został przekazany do fundacji rodzinnej.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS zanegował możliwość uznawania za podatnika podatku u źródła rzeczywistego właściciela należności – jeżeli to nie on bezpośrednio ją otrzymuje – i zastosowania przysługujących mu preferencji.
• Reforma składki zdrowotnej w Sejmie - kto zyska, kto straci • Sejm uchwalił: szersza pomoc dla powodzian • Budowle: lepsza definicja dla celów podatkowych • Kasy online + terminal płatniczy. Czy to aktualne? • Taksówka na koszt pracodawcy - co z PIT? Wyrok NSA • Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej a VAT. Wyrok WSA • Trybunał Konstytucyjny o przerwaniu możliwości rozpoczętej amortyzacji • Ważne terminy na ten tydzień
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas