„Z nami będziesz płacił o wiele mniejsze podatki. Wystawiamy legalne faktury kosztowe VAT" – takie oferty wciąż trafiają do przedsiębiorców. Wprawdzie administracja skarbowa chwali się, że od początku tego roku zlikwidowała 2,5 tys. takich ogłoszeń w internecie, ale sprawcy pozostają bezkarni.
Przypomnijmy: w marcu tego roku „Rzeczpospolita" nagłośniła sprawę krążących w sieci ofert typu „sprzedam VAT, sprzedam koszty". Ministerstwo Finansów ostrzegło wtedy o takim procederze na swojej stronie internetowej.
Czytaj też:
Walka z pustymi fakturami: co robi skarbówka
Handel pustymi fakturami: handlarze kosztami grają na nosie urzędom skarbowym
Odpowiedzialność za puste faktury VAT: jak działają nowe przepisy
Odpowiedzialność za puste faktury VAT: jak działają nowe przepisy
Handel pustymi fakturami już się nie opłaca
Handel pustymi fakturami już się nie opłaca
Skarbówka zlikwiduje handel pustymi fakturami fakturami
Skarbówka zlikwiduje handel pustymi fakturami fakturami
Sprzedaż faktur kosztowych z konsekwencjami w urzędzie skarbowym
Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przyznaje, że chodzi o grupę przestępczą działającą od 2010 r. Jednak śledztwo toczy się ciągle w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. W przeszłości w podobnych sprawach zdarzały się konkretne zarzuty, a nawet skazania.
Sprzedaż lewych faktur to kusząca oferta, zwłaszcza w czerwcu, gdy wiele firm kończy rok finansowy. Niewykluczone, że wiele z nich dla „poprawy" wyniku podatkowego daje się skusić na zakup faktur podbijających koszty i VAT do odzyskania.
Ministerstwo Finansów zapowiadało ukrócenie tego procederu różnymi metodami.
– Przygotowujemy wiele środków, także ustawowych, które pomogą skuteczniej eliminować ten proceder – zapowiadał wówczas Piotr Dziedzic, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej MF.
Teraz ministerstwo jest już mniej rozmowne. „W tej sprawie toczy się śledztwo, o którego stanie i wynikach nie możemy na tym etapie informować" – brzmi krótka odpowiedź biura prasowego. Ministerstwo zapewnia, że ostrzega potencjalnych nabywców przed konsekwencjami kupna fałszywych faktur, a także że wychwytuje fałszerstwa za pomocą analizy danych z plików JPK_VAT.
Tymczasem oferty sprzedaży wciąż się pojawiają, choć z coraz to nowych stron internetowych. Na przykład zamiast strony vatdam.com pojawiła się nievat.com. Urzędnicy oceniają, że proceder ma teraz niewielkie rozmiary.
– Obecnie nie obserwujemy masowego pojawiania się na tych portalach nowych ogłoszeń. Na bieżąco monitorujemy i analizujemy to zagadnienie – zapewnia Kordian Panek, naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu, przy którym działa komórka zwalczająca fiskalną cyberprzestępczość.