Jak rozliczać w kosztach wydatki na auta o niskiej wartości

Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że mają prawo ujmować w swoim rachunku podatkowym 75 proc. wydatków na eksploatację samochodów o wartości nieprzekraczającej 1500 zł, powinni je zaliczać do środków trwałych firmy

Publikacja: 23.03.2019 16:00

Jak rozliczać w kosztach wydatki na auta o niskiej wartości

Foto: 123RF

-Mam pytanie dotyczące kosztów samochodu będącego własnością prywatną przedsiębiorcy, niezaliczonego do środków trwałych ani do majątku firmowego (niska wartość wykupu na fakturze, poniżej 1500 zł). Czy koszty dotyczące samochodów o niskiej wartości, nawet, jeżeli nie są wprowadzone do majątku firmy, mogą być odliczane w wysokości 75 proc.? – pyta czytelniczka.

1 stycznia 2019 r. do ustawy o PIT został dodany art. 23 ust. 1 pkt 46. Przepis ten ogranicza wysokość stanowiących koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania (w inny sposób niż wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą), stanowiącego własność przedsiębiorcy, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu. Wydatki te i składki są kosztami uzyskania przychodów tylko w 20 proc. (jeśli samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie