Aktualizacja: 23.03.2019 16:00 Publikacja: 23.03.2019 16:00
Foto: 123RF
-Mam pytanie dotyczące kosztów samochodu będącego własnością prywatną przedsiębiorcy, niezaliczonego do środków trwałych ani do majątku firmowego (niska wartość wykupu na fakturze, poniżej 1500 zł). Czy koszty dotyczące samochodów o niskiej wartości, nawet, jeżeli nie są wprowadzone do majątku firmy, mogą być odliczane w wysokości 75 proc.? – pyta czytelniczka.
1 stycznia 2019 r. do ustawy o PIT został dodany art. 23 ust. 1 pkt 46. Przepis ten ogranicza wysokość stanowiących koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania (w inny sposób niż wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą), stanowiącego własność przedsiębiorcy, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu. Wydatki te i składki są kosztami uzyskania przychodów tylko w 20 proc. (jeśli samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika).
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas