Jak rozliczać w kosztach wydatki na auta o niskiej wartości

Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że mają prawo ujmować w swoim rachunku podatkowym 75 proc. wydatków na eksploatację samochodów o wartości nieprzekraczającej 1500 zł, powinni je zaliczać do środków trwałych firmy

Publikacja: 23.03.2019 16:00

Jak rozliczać w kosztach wydatki na auta o niskiej wartości

Foto: 123RF

-Mam pytanie dotyczące kosztów samochodu będącego własnością prywatną przedsiębiorcy, niezaliczonego do środków trwałych ani do majątku firmowego (niska wartość wykupu na fakturze, poniżej 1500 zł). Czy koszty dotyczące samochodów o niskiej wartości, nawet, jeżeli nie są wprowadzone do majątku firmy, mogą być odliczane w wysokości 75 proc.? – pyta czytelniczka.

1 stycznia 2019 r. do ustawy o PIT został dodany art. 23 ust. 1 pkt 46. Przepis ten ogranicza wysokość stanowiących koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania (w inny sposób niż wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą), stanowiącego własność przedsiębiorcy, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu. Wydatki te i składki są kosztami uzyskania przychodów tylko w 20 proc. (jeśli samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama