Kiedy skarbówka daruje błąd podatnikowi

Fiskus daruje przedsiębiorcy jeden błąd, chyba że chodzi o umyślne unikanie opodatkowania.

Aktualizacja: 10.01.2020 17:39 Publikacja: 10.01.2020 17:22

Kiedy skarbówka daruje błąd podatnikowi

Foto: AdobeStock

Czy nowo zarejestrowany podatnik może liczyć na to, ze fiskus puści mu płazem jeden błąd? Choć nie ma na ten temat szczegółowych przepisów, to ministerstwo finansów zapowiada rozsądne podejście do takich spraw. W przypadku rozliczeń między podatnikami VAT ma się pojawić konkret – dłuższy termin na powiadomienie o wpłacie na rachunek spoza „białej listy".

- Prawo do jednego błędu może być stosowane w sprawach podatkowych, jednak każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie – zapowiedział w piątek wiceminister finansów Tomasz Słaboszewski. Zastrzegł jednak, że jeśli działanie podatnika będzie umyślne, zmierzające do unikania opodatkowania, to będą zastosowane odpowiednie sankcje. „Prawo do błędu" obowiązuje od 1 stycznia i dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność krócej niż rok. Według nowego art. 21a ustawy Prawo Przedsiębiorców, przed nałożeniem na przedsiębiorcę mandatu albo kary administracyjnej organ państwa wzywa do usunięcia naruszenia, zamiast „z automatu" wymierzać karę. Jednak te przepisy nie dotyczą sytuacji, gdy np. przedsiębiorca popełni takie samo wykroczenie po raz drugi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów