Tak wynika z projektu nowelizacji ustaw podatkowych opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.
Czytaj także: Bitcoin: kiedy trzeba zapłacić PIT
– Dobrze, że ministerstwo chce w końcu uporządkować zasady opodatkowania bitcoinowców – mówi Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii MDDP. – Obecnie w przepisach nic nie ma o obrocie kryptowalutą, rozliczenie odbywa się na podstawie interpretacji i wyroków.
Teraz jest pewne tylko jedno: przychody z obrotu kryptowalutą trzeba wykazać w zeznaniu rocznym.
W wydanym 4 kwietnia komunikacie resort finansów zastrzegł, że chodzi nie tylko o przychody ze sprzedaży, ale także z zamiany. I nie tylko bitcoinów, ale też innych kryptowalut, takich jak litecoin czy ether.
Wątpliwości budzą jednak zasady wykazywania takich przychodów. Spory dochodzą aż do sądów. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 488/16) uznał, że sprzedający kryptowalutę uzyskuje przychód z praw majątkowych. Dochód (czyli przychód minus koszty) trzeba zsumować z innymi, np. z etatu, i opodatkować według skali (czyli 18 albo 32 proc. PIT).
Obrót bitcoinami wolno też rozliczać w firmie. Może to przynieść korzyści, np. płacenie 19-proc. podatku liniowego zamiast daniny według skali, która przy wysokich dochodach wyniesie 32 proc.
Co proponuje Ministerstwo Finansów? Przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych nawet wtedy, gdy osiągane są z działalności gospodarczej. Opodatkowany zostanie dochód, można więc będzie odliczyć wydatki związane z obrotem kryptowalutą – czytamy w założeniach projektu.
– To generalnie korzystne dla bitcoinowców rozwiązanie. Będą bowiem płacić 19 -proc. podatek niezależnie od wysokości dochodu. Teraz mogą być obciążeni nawet 32-proc. PIT – tłumaczy Rafał Sidorowicz.
– Stracić mogą natomiast ci, którzy rozliczali bitcoiny w firmie. Wprawdzie, jeśli wybrali podatek liniowy, stawka PIT się dla nich nie zmieni, nie będą jednak mogli kompensować strat z kryptowaluty z dochodami z innych rodzajów działalności gospodarczej.
Bez zmian pozostaną rozliczenia giełd i kantorów, w których obraca się kryptowalutami.
W projekcie proponuje się by nowe przepisy co do wirtualnych walut działały wstecz o objęły dochody osiągnięte od stycznia 2018 r. ©?