WSA w Warszawie wydał wyrok korzystny dla osób, które otrzymują nagrody za wyniki pracy.

Sprawa dotyczyła zakładu ubezpieczeń, który organizuje konkursy dla swoich pracowników oraz współpracowników prowadzących działalność gospodarczą. Ci, którzy zawierają najwięcej umów ubezpieczenia, otrzymują nagrody pieniężne lub niepieniężne. Spółka zapytała fiskusa o rozliczenie tych osób. Jej zdaniem, jeśli nagrody będą przysługiwały ograniczonej liczbie uczestników (jedynie najlepszym), spółka jako płatnik powinna pobrać 10 proc. podatku. Należy tu zastosować art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Zakłada on, że od dochodów (przychodów) z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych pobiera się 10 proc. wygranej lub nagrody.

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej miał na ten temat inne zdanie. Uznał, że nagrody wydawane osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowaną stawką 10 proc., bez względu na to, czy organizowane przedsięwzięcia mają formę konkursu, czy też nie. Wartość nagród stanowi dla tych osób przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powinny go więc rozliczyć tak jak inne przychody z tego źródła. Spółka nie pełni w tym przypadku funkcji płatnika.

Zakład ubezpieczeń zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił stanowisko skarbówki. WSA uznał, że art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT ma zastosowanie do wszystkich nagród, zarówno tych mających związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, jak i niemających takiego związku. Zgodnie z wyrokiem nie ma żadnych podstaw, aby z „wygranych w konkursach" wyłączyć nagrody związane z działalnością gospodarczą. W konsekwencji, jeżeli spółka prowadzi przedsięwzięcie spełniające wymogi przypisane konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane są ich przychodem z konkursu. Tego rodzaju przychód podlega 10-proc. PIT bez względu na fakt, czy uzyskał go przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

– To bardzo korzystny wyrok, który w równej sytuacji stawia przedsiębiorców i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy są opodatkowane według skali (18 i 32 proc.) czy podatkiem liniowym 19 proc., od wygranych w konkursach zapłacą jedynie 10 proc. – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Sygnatura akt:III SA/Wa 3132/17