Split payment, podzielona płatność VAT - czy dotyczy też Powiatowego Urzędu Pracy

Ze wszystkich eksperckich opinii wynika, iż podzielona płatność dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT. A przecież ustawa o VAT opisująca mechanizm podzielonej płatności nie posługuje się takim terminem, mówi ogólnie o „podatniku".

Publikacja: 17.07.2018 05:50

Split payment, podzielona płatność VAT - czy dotyczy też Powiatowego Urzędu Pracy

Foto: AdobeStock

- Powiatowy Urząd Pracy (PUP) nie jest objęty centralizacją rozliczeń VAT i nie jest czynnym podatnikiem VAT razem z powiatem. Jest natomiast biernym podatnikiem, tzn. zwolnionym od VAT z uwagi na niski nieprzekraczający 200 tys. zł roczny obrót (art. 113 ustawy o VAT). Czy zatem PUP może dokonywać płatności za swoje otrzymywane faktury w mechanizmie podzielonej płatności?

Rzeczywiście przepisy regulujące mechanizm podzielonej płatności nie posługują się terminem „czynnego podatnika VAT" tylko „podatnika". Przykładowo art. 108a ust. 1 ustawy o VAT obowiązujący od 1lipca 2018 r. stanowi iż: „Podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT
Podatki
Podwyżka kwoty wolnej od PIT i zryczałtowana składka zdrowotna. Oczekiwania biznesu wobec rządu
Podatki
Hotele bez dodatkowych podatków. WSA: nie są spółkami nieruchomościowymi
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Do kiedy trzeba go zapłacić? Jak uniknąć podwyżki?
Podatki
Sąd: o PIT od zbycia majątku nie decyduje tylko data wykreślenia firmy z CEIDG