Split payment, podzielona płatność VAT - czy dotyczy też Powiatowego Urzędu Pracy

Ze wszystkich eksperckich opinii wynika, iż podzielona płatność dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT. A przecież ustawa o VAT opisująca mechanizm podzielonej płatności nie posługuje się takim terminem, mówi ogólnie o „podatniku".

Publikacja: 17.07.2018 05:50

Split payment, podzielona płatność VAT - czy dotyczy też Powiatowego Urzędu Pracy

Foto: AdobeStock

- Powiatowy Urząd Pracy (PUP) nie jest objęty centralizacją rozliczeń VAT i nie jest czynnym podatnikiem VAT razem z powiatem. Jest natomiast biernym podatnikiem, tzn. zwolnionym od VAT z uwagi na niski nieprzekraczający 200 tys. zł roczny obrót (art. 113 ustawy o VAT). Czy zatem PUP może dokonywać płatności za swoje otrzymywane faktury w mechanizmie podzielonej płatności?

Rzeczywiście przepisy regulujące mechanizm podzielonej płatności nie posługują się terminem „czynnego podatnika VAT" tylko „podatnika". Przykładowo art. 108a ust. 1 ustawy o VAT obowiązujący od 1lipca 2018 r. stanowi iż: „Podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama