Aktualizacja: 03.07.2018 19:32 Publikacja: 03.07.2018 18:49
Foto: Adobe Stock
Pracodawcy dbający o żołądki załogi mają twardy orzech do zgryzienia. Fiskus czasami chce podatku od fundowanych posiłków, np. w czasie pracy na nocnej zmianie. Czasami zaś potwierdza, że obiad w trakcie wykonywania służbowych obowiązków, np. spotkania z klientem, nie jest dla zatrudnionego żadną korzyścią.
Spójrzmy na dwie wydane pod koniec czerwca interpretacje. O pierwszą wystąpiła spółka z o.o., która zatrudnia pracowników w systemie zmianowym. Daje im karty na jedzenie z automatu (np. pierogi albo krokiety). Są doładowywane co miesiąc do 190 zł.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Coraz mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność na rynku, ale także niejasne zasady opodatkowania nie ułatwiają życia specjalistom z branży IT.
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
Prowadzenie hodowli zwierząt rasowych nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Osoba nabywająca czworonoga za kwotę 1000 zł lub więcej musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Jeśli udostępniony firmie kapitał został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak być zapłacone, a nie tylko naliczone.
Zaliczka wypłacana zleceniobiorcy na poczet zwiększonych kosztów związanych z jego pobytem za granicą, która jest zwracana lub potrącana z wynagrodzenia netto, nie stanowi przychodu w PIT.
Pracodawca nie pełni funkcji płatnika PIT w związku z wypłacanymi pracownikom premiami z programu rekomendacji pracowniczych. Musi jednak sporządzić i przekazać beneficjentom premii oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach z innych źródeł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas