Raportowanie informacji o uzgodnieniach transgranicznych

Doradcy podatkowi, radcy prawni i pracownicy instytucji finansowych, którzy zajmują się wdrażaniem uzgodnień transgranicznych, będą musieli raportować o takich uzgodnieniach. Pierwszy obowiązek przekazania informacji dotyczy uzgodnień wprowadzanych od 25 czerwca 2018 r.

Aktualizacja: 13.06.2018 15:07 Publikacja: 13.06.2018 13:55

Raportowanie informacji o uzgodnieniach transgranicznych

Foto: Adobe Stock

dgk

Uzgodnienia transgraniczne to schematy o charakterze transgranicznym, które posiadają cechę wskazującą na potencjalne zagrożenie unikania opodatkowania (schematy optymalizacyjne/schematy podatkowe) - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Instytucja ta została zdefiniowana w art. 3 w dodawanym pkt 18 i następnych w dyrektywie Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych (dalej: dyrektywa). Dyrektywa opublikowana 5 czerwca 2018 r. nakłada na państwa członkowskie obowiązek implementowania jej postanowień do 31 grudnia 2019 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie