Kto zatrudnia pracowników zajmujących się badaniami i rozwojem, może w pewnych okolicznościach kilkakrotnie wykorzystać kwoty ich wynagrodzeń dla celów ulg w CIT. Tak najkrócej można streścić wydaną 16 kwietnia br. interpretację indywidualną prawa podatkowego.

Dokument ten dotyczy tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników w połączeniu z ulgą na badania i rozwój (B+R). Przypomnijmy, że ustawodawca przewidział mechanizm połączenia tych ulg w sytuacji, w której innowacyjna firma nie wykorzystuje całości ulgi B+R ze względu na to, że wykazuje stratę podatkową. Wówczas może pomniejszyć część zaliczek na PIT od wynagrodzeń pracowników zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Pomniejszenie to jest liczone jako iloczyn kwoty nieodliczonych kosztów B+R i stawki podatku dochodowego obowiązującej innowacyjną firmę.

Z przepisów ustawowych nie wynika jednak jednoznacznie, czy w sytuacji gdy firma posiadała niewykorzystane straty z lat wcześniejszych niż rok ostatni, może korzystać z mechanizmu pomniejszenia zaliczek na PIT. W interpretacji potwierdzono taką możliwość.

Ulgi podatkowe. Potrójna korzyść z innowacyjnego pracownika

Jednak z interpretacji wynika także inny, bardzo istotny dla innowacyjnych firm mechanizm wykorzystania obu ulg. Otóż fiskus uznał, że wartość pomniejszająca zaliczkę na PIT (tj. wykorzystywaną ulgę na innowacyjnych pracowników) może być ponownie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jak czytamy w treści interpretacji, „powyższe regulacje (art. 18db ustawy o CIT – red.) stanowią podstawę uznania za koszt podatkowy także tej części kosztów, które nie zostaną przekazane w formie zaliczek na rachunek urzędu skarbowego w wyniku zastosowania ulgi IP”. Zwrócono uwagę, że ustawodawca wyraźnie wskazuje przesłanki, które powinny zostać spełnione, aby wypłata wynagrodzenia pracownika mogła zostać uznana za koszt podatkowy, i nie ma tu przeszkód do takiego traktowania wynagrodzenia.

Pierwsza taka interpretacja dla firm inwestujących w badania i rozwój

Jak zauważa Paweł Szala, adwokat i menedżer w zespole ds. CIT w KPMG, jest to pierwsza tak korzystna interpretacja, istotna zwłaszcza dla firm sporo inwestujących w badania i rozwój, a do tego posiadających niewykorzystane koszty B+R.

– Mamy tu de facto potrójną korzyść: pierwotnie z ulgi B+R, następnie z przeznaczenia niewykorzystanej nadwyżki tej ulgi dla celów ulgi na innowacyjnych pracowników, a finalnie w postaci ponownego zaliczenia wykorzystanej ulgi do kosztów uzyskania przychodów – wylicza ekspert.

Zastrzega on jednak, że dla wykorzystania takiej dogodnej interpretacji należy spełnić wszystkie warunki zarówno korzystania z ulgi B+R, jak również tej na innowacyjnych pracowników.

– Przepisy mówią, że innowacyjny pracownik to taki, który przeznacza co najmniej 50 proc. swojego czasu pracy na działalność badawczo rozwojową. W praktyce warto skrupulatnie dokumentować ten czas np. poprzez odpowiednie raporty wewnętrzne o przepracowanym czasie, tzw. timesheet – sugeruje Paweł Szala.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010.87.2025.1.MBD