Najnowsza interpretacja skarbówki ucieszy wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą rozliczać koszty więcej niż jednego auta. Fiskus daje zielone światło.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się podatniczka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – praktykę pielęgniarek i położnych (PKD 86.90.C). Współpracuje z trzema szpitalami, co oznacza konieczność częstych dojazdów. Jako formę rozliczenia wybrała stawkę liniową 19 proc. Dotychczas wykorzystywała w działalności samochód osobowy o wartości 127 tys. zł, który w 2015 r. kupiła na kredyt. Pojazd stanowi środek trwały firmy. Wnioskodawczyni amortyzuje go przy zastosowaniu stawki 20 proc.

W sierpniu 2019 r. kobieta zawarła umowę leasingu operacyjnego na drugi samochód o wartości 61 tys. zł. Po zakończeniu umowy leasingu zamierza go wykupić i wprowadzić do ewidencji środków.

Czytaj także: Drugi samochód w jednoosobowej firmie a koszty podatkowe - korzystna interpretacja

Zapytała, czy może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od pierwszego samochodu oraz raty leasingowe od drugiego. Chce też uwzględnić koszty eksploatacyjne obu pojazdów. Argumentowała, że oba auta wykorzystuje tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej. Drugie auto jest niezbędne w razie awarii.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe. Potwierdził, że oba auta mogą dawać korzyści podatkowe. Stwierdził, że jeśli pierwszy samochód jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w prowadzonej działalności, to wnioskodawczyni ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na eksploatację oraz użytkowanie samochodu w 100 proc.

Również raty leasingowe oraz koszty eksploatacyjne drugiego samochodu można uznać za koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Ponadto wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć odpisy amortyzacyjne oraz koszty eksploatacyjne po zakończeniu umowy leasingu, jeśli wykupi auto oraz wprowadzi je do ewidencji środków trwałych.

– Co do zasady należy zgodzić się z takim rozstrzygnięciem. Przepisy podatkowe nie ograniczają bowiem liczby środków transportu, które mogą być wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że każdy przypadek należy rozstrzygać indywidualnie, a podstawowym kryterium odliczenia kosztów jest ich związek z przychodami – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.642. 2019.1.AP

Numer interpretacji: 0113-KDIPT 2-1.4011.450.2019.2.AP