VAT: kiedy składniki majątku nie są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa - wyrok NSA

Nabycie lokali w centrum biurowym i galerii handlowej, bez wykazania ich organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, nie daje podstaw do przyjęcia, że nieruchomości te samodzielnie tworzyły ZCP.

Publikacja: 23.04.2018 05:20

VAT: kiedy składniki majątku nie są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa - wyrok NSA

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 stycznia 2018 r. (I FSK 1127/17).

Spółka nabyła lokale w centrum biurowym oraz w galerii handlowej. Transakcja ta została przez strony zaklasyfikowana jako dostawa poszczególnych aktywów. W związku z taką klasyfikacją strony transakcji wybrały opcję opodatkowania dostaw tych nieruchomości podatkiem od towarów i usług. Dlatego, spółka - posługując się otrzymanymi fakturami zawierającymi kwoty VAT naliczonego - składając deklarację VAT-7 wystąpiła o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, wynikającej w głównej mierze z faktu wykazania VAT z faktur dotyczących tych transakcji. Spółka podkreśliła, że będzie wynajmować nabyte nieruchomości, ale jej rola – w odróżnieniu od tego, co wcześniej robił zbywca - ograniczy się wyłącznie do ich biernego posiadania. Kupując lokale spółka nie przejęła żadnych pracowników zbywcy (zbywca w dalszym ciągu będzie zarządzał nieruchomościami), a wstąpienie w umowy najmu zawarte przez poprzednich właścicieli wynikało z przepisów prawa cywilnego. Jej zdaniem, z tych powodów nie można nabytych przez nią lokali uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa