Reklama
Rozwiń

Koszty finansowania dłużnego a rynkowa zdolność kredytowa

Organy podatkowe mogą zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę podatnika, jeśli koszty finansowania dłużnego przekroczą jego rynkową zdolność kredytową.

Publikacja: 21.03.2018 04:30

Koszty finansowania dłużnego a rynkowa zdolność kredytowa

Foto: Fotolia.com

Artykuł 15ca ustawy o CIT zakłada, że gdy koszty finansowania dłużnego przekraczają wartość finansowania, jaką podatnik mógłby uzyskać, gdyby takie finansowanie zostało mu udzielone przez podmioty niepowiązane z podatnikiem (rynkowa zdolność kredytowa podatnika), organ podatkowy może określić dochód podatnika w wysokości większej lub stratę w wysokości mniejszej, niż zadeklarowana przez przedsiębiorcę. Przy ustalaniu rynkowej zdolności kredytowej podatnika nie bierze się pod uwagę zabezpieczeń udzielonych mu przez podmioty powiązane ani zdolności kredytowej wynikającej z istnienia powiązań. Przepis ten będzie stosowany w praktyce wówczas, gdy koszty odsetek od kredytu przekraczają zdolność kredytową podatnika (mierzoną wartością finansowania możliwego do uzyskania). W rzeczywistości gospodarczej raczej takie sytuacje się nie zdarzają. Dlatego można się domyślać, że ustawodawca chciał wprowadzić przepis, który obejmie wartość całego zadłużenia (a nie kosztów finansowania), ale konsekwencje podatkowe miały objąć odsetki, bo tylko one mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?