Reklama
Rozwiń

Kontrahenci mogą odroczyć termin płatności tylko przed jego upływem

Po skorzystaniu z prawa do skorygowaniu podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi, uzgodnienie przez strony nowego terminu zapłaty za fakturę nie wystarczy do powtórnego ich skorygowania do pierwotnych wartości.

Publikacja: 26.02.2018 04:40

Kontrahenci mogą odroczyć termin płatności tylko przed jego upływem

Foto: 123RF

Za taką interpretacją przepisów opowiedział się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 stycznia 2018 r. (0115-KDIT1-1.4012.798.2017.1.KM).

Spółka nabyła towary od swojego dostawcy na podstawie faktury wystawionej 15 września 2016 r. W tym samym miesiącu spółka odliczyła kwotę VAT wykazanego na fakturze. Jako termin płatności na fakturze dostawcy wskazano 22 stycznia 2017 r. Część należności dostawcy wynikającej z faktury została opłacona przez spółkę przed upływem terminu płatności, jeszcze w 2016 r., jednak pozostała kwota należności nie została zapłacona w terminie 150. dni od terminu płatności określonego na fakturze. W związku z tym, w czerwcu 2017 r. spółka zrobiła korektę in minus odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury przypadającego na nieuregulowaną część należności. Jednak 25 września 2017 r. dostawca wystawił dla spółki notę korygującą, w której przesunięto termin płatności faktury na 30 czerwca 2018 r. Nota korygująca została zaakceptowana przez spółkę. Na dzień złożenia wniosku o interpretację cześć należności wynikającej z faktury nie została przez spółkę opłacona. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w związku z zaakceptowaną przez strony transakcji zmianą terminu płatności za fakturę, spółka powinna skorygować in plus kwotę VAT, który skorygowała in minus w czerwcu 2017 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?