Aktualizacja: 26.01.2018 07:09 Publikacja: 26.01.2018 07:09
Foto: 123RF
Jeśli budynek został potraktowany jak budowla i w związku z tym w latach 2012–2017 firma zapłaciła od niego wyższy podatek – może go odzyskać. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r. (SK 48/15). W piątek 26 stycznia mija 30-dniowy termin od opublikowania tego wyroku. Tyle czasu daje ordynacja podatkowa na składanie wniosków o nadpłatę.
Trybunał uznał za niekonstytucyjne takie rozumienie przepisów o budynkach i budowlach, które umożliwiało naliczanie podatku w wysokości 2 proc. od wartości budowli, a nie kwotowo od powierzchni. Sprawa, która dotarła przed TK, dotyczyła konkretnie kontenerów instalowanych przy stacjach nadawczych telefonii komórkowej. Zawierają one wewnątrz skomplikowane i kosztowne urządzenia nadawcze. Choć same kontenery spełniały kryteria budynku, to urzędy gmin wolały traktować takie obiekty jako budowlę. Wówczas do jej wartości mogły włączać także urządzenia nadawcze. W efekcie, zamiast pobierać dość niski podatek od powierzchni budynku, pobierały 2 proc. od całej wartości obiektu. Różnica była nawet kilkudziesięciokrotna.
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas