Raporty ESG będą weryfikowane przez biegłych rewidentów

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta przez Unię Europejską w grudniu 2022 roku i weszła w życie 5 stycznia 2023 roku. Dyrektywa ta miała na celu doprecyzowanie wymogów w odniesieniu do raportowania niefinansowego. Państwa członkowskie mają obowiązek zaimplementować dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 6 lipca 2024 roku, a największe firmy będą zobowiązane przygotować raportowanie niefinansowe za rozpoczęty właśnie rok 2024.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

Raporty ESG będą weryfikowane przez biegłych rewidentów

Dyrektywa CSRD nie tylko znacząco poszerza zakres podmiotów objętych obowiązkiem raportowym. Wprowadza również obowiązek zewnętrznej atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Poddanie raportowania niefinansowego weryfikacji jest niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia interesariuszom porównywalności i wiarygodności publikowanych przez jednostki informacji na temat wpływu działalności na środowisko i społeczeństwo oraz w zakresie ładu korporacyjnego. Instytucje finansowe, inwestorzy i inni użytkownicy sprawozdań finansowych będą mogli porównać raportowane informacje pozafinansowe i ocenić stopień zrównoważenia prowadzonego biznesu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Akademia zakupów publicznych - nowy dodatek dla specjalistów
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak zapewnić zgodność zamówienia z rzeczywistymi potrzebami
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Brak podziału zamówienia na części nie może naruszać uczciwej konkurencji
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Czas na większą profesjonalizację rynku zamówień w Polsce