Czy równość musi być prawnie regulowana?

Trzecie wydanie dodatku „ESG w praktyce” publikujemy w marcu, a więc miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca, zapewne każdy, kto w praktyce zajmuje się ESG, miał moment refleksji i przeszło mu przez myśl słowo: „równość”. Dlaczego? Chodzi o równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w spółkach oraz o równy procent pań i panów we władzach firm. W obu tych obszarach przedsiębiorstwa mają nadal dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chcą być postrzegane jako te zrównoważone.

Publikacja: 08.04.2024 10:32

Czy równość musi być prawnie regulowana?

Foto: AdobeStock

Brak równości potwierdzają dostępne dane. Przykładowo z raportu PIE „Biznes na wysokich obcasach” wynika, że w Unii Europejskiej kobiety stanowią 34 proc. członków zarządów. W Polsce te wskaźniki są znacznie mniej pozytywne, bo w zależności od badania możemy mówić o odsetku między 22 a 27 proc. kobiet będących członkami zarządów.

A jak wygląda luka płacowa? Tu niestety też nie jest dobrze. Według dostępnych statystyk GUS w 2022 roku luka płacowa wyniosła 7,9 proc. Warto jednak zastrzec, że w niektórych branżach luka płacowa nie występuje wcale, a w niektórych sektorach można wręcz mówić o przepaści. I znów spójrzmy na dane. Przykładowo w branży budowlanej luka płacowa jest ujemna, co oznacza, że kobiety w tym sektorze zarabiają więcej od mężczyzn. Z kolei w sektorze finansowym zarobki kobiet są już o ponad 30 proc. niższe niż na tych samych stanowiskach u panów.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
8,5 proc. ryczałtu dla menedżera na B2B? To możliwe
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Wakacje składkowe: Nowa ulga dla przedsiębiorców od listopada
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
JPK CIT: Rewolucja podatkowa od 2025 roku
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej