Aktualizacja: 21.11.2024 13:47 Publikacja: 03.06.2024 11:37
Część firm rozważa zmniejszenie powierzchni wynajmowanego biura. Inne próbują podnajmować niewykorzystane metry
Foto: G-Stock Studio/Shutterstock
Podwójna istotność jest kluczowym konceptem w dziedzinie raportowania zrównoważonego rozwoju, stanowiąc fundament dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz powiązanych z nią standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards).
Chociaż istotność w kontekście ESG jest szeroko omawiana, praktyczne wyzwania związane z jej oceną są liczne i złożone. Standardy takie jak GRI i ESRS poszerzają definicję istotności, wychodząc poza tradycyjne ujęcie materialności finansowej znane z raportowania finansowego. W kontekście MSSF (Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej), istotność finansowa jest zorientowana na to, jak informacje wpływają na decyzje ekonomiczne użytkowników sprawozdań finansowych, z naciskiem na ich potrzeby inwestycyjne i kredytowe. W odróżnieniu od tego, standardy zrównoważonego rozwoju traktują istotność jako dialog między firmą a jej interesariuszami, obejmujący zarówno wpływ działalności na społeczeństwo i środowisko, jak i odwrotnie, z dużym naciskiem na aspekty społeczne i środowiskowe.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 8,5 proc.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
To już dziesiąte wydanie naszego dodatku „ESG w praktyce”, a można odnieść wrażenie, że tematów do omówienia tylko przybywa.
Wraz z narastającym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG, firmy stają przed wyzwaniami związanymi z raportowaniem danych niefinansowych.
Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości.
Dyrektywa CSRD wymaga atestacji, która daje ograniczoną pewność.
Jest rok 2022. Larry Fink, CEO firmy BlackRock pisze do prezesów spółek w liście o tytule „The Power of Capitalism”
W sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju wśród zagadnień społecznych wyróżniane są kwestie związane z różnymi osobami świadczącymi pracę, w tym w łańcuchach wartości.
Rozporządzenie w sprawie towarów i produktów wolnych od deforestacji weszło w życie w czerwcu 2023 r. Jego celem jest zminimalizowanie wpływu UE na globalną degradację lasów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas