Aktualizacja: 24.11.2024 21:10 Publikacja: 31.07.2024 19:13
Elektrociepłownia Zabrze – otwarta w zeszłym roku najnowocześniejsza europejska elektrociepłownia Fortum – jest praktycznym przykładem wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego. Fot./materiały prasowe
Foto: Elektrociepłownia Zabrze – otwarta w zeszłym roku najnowocześniejsza europejska elektrociepłownia Fortum – jest praktycznym przykładem wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego. Fot./materiały prasowe
Dziś kolej na omówienie standardu ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym. Jest on jednym z dziesięciu standardów tematycznych, które wraz z dwoma standardami przekrojowymi ESRS 1 i 2 stanowią grupę standardów powszechnych, stosowanych niezależnie od sektora, do którego należy raportująca spółka.
Standard ESRS E5 dotyczy ujawnienia informacji o środowisku w zakresie wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym. Do raportowania zgodnie z tym standardem są zobowiązane spółki, dla których działalności temat ten jest istotny. W praktyce będą to przede wszystkim branże, których działalność biznesowa opiera się na wykorzystaniu materialnych zasobów (surowców, materiałów, komponentów, półproduktów i produktów), zarówno w produkcji i handlu, jak i działalności usługowej.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 8,5 proc.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
To już dziesiąte wydanie naszego dodatku „ESG w praktyce”, a można odnieść wrażenie, że tematów do omówienia tylko przybywa.
Wraz z narastającym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG, firmy stają przed wyzwaniami związanymi z raportowaniem danych niefinansowych.
Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości.
Dyrektywa CSRD wymaga atestacji, która daje ograniczoną pewność.
Jest rok 2022. Larry Fink, CEO firmy BlackRock pisze do prezesów spółek w liście o tytule „The Power of Capitalism”
W sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju wśród zagadnień społecznych wyróżniane są kwestie związane z różnymi osobami świadczącymi pracę, w tym w łańcuchach wartości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas