Kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw jest zatwierdzona w maju na poziomie UE dyrektywa o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD). Dyrektywa CSDD wprowadzi nowe obowiązki dla dużych firm, nakładając na nie odpowiedzialność za negatywny wpływ ich działalności na prawa człowieka i środowisko w całym łańcuchu dostaw. Zasady te obejmą same firmy, ale też ich spółki zależne oraz partnerów biznesowych w całym łańcuchu dostaw. Szerzej o regulacjach wynikających z tych przepisów będziemy informować w kolejnych wydaniach dodatku.

W tym numerze poruszamy wiele ważnych tematów z punktu widzenia przedsiębiorstw i ich świadomości w obszarze ESG. Są to m.in.:

- ESRS E4 – Różnorodność biologiczna i ekosystemy: Jak mierzyć i zarządzać wpływem firmy na bioróżnorodność?

- Model dojrzałości w zakresie zrównoważonego rozwoju: Jak ocenić poziom zaawansowania firmy w zakresie ESG?

- ESG w świetle CSRD: Jakie korzyści mogą czerpać firmy z nowych regulacji dotyczących sprawozdawczości z zakresu zrównoważonego rozwoju?

- Istotność w raportowaniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju: Jakie informacje o wpływie firmy na otoczenie są istotne dla inwestorów i innych interesariuszy?

- Cele raportowania śladu węglowego: Jakie są najlepsze praktyki w zakresie ujawniania emisji gazów cieplarnianych?

- Ślad węglowy – zagrożenie, obowiązek czy szansa dla polskich przedsiębiorstw?: Jak polskie firmy mogą wykorzystać redukcję emisji CO2 do budowania przewagi konkurencyjnej?

- Nowe horyzonty ochrony sygnalistów: ustawa a ESG – szansa czy problem dla firm?: Jak wdrażać procedury ochrony sygnalistów w sposób zgodny z zasadami ESG?

- Jakie kroki należy podejmować, aby redukować ryzyko ESG? Jakie narzędzia i strategie mogą pomóc firmom w identyfikacji i zarządzaniu ryzykiem związanym z ESG?

Zapraszamy do lektury!

Artykuł powstał we współpracy z siecią Kancelarie RP