Reklama
Rozwiń

Firmy ujawnią, jak wykorzystują zasoby i dążą do cyrkularności

Rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadzające pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju określa podstawowe standardy przekrojowe i tematyczne, mające zastosowanie do wszystkich spółek objętych obowiązkiem raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD. Standard ESRS E5 z zakresu standardów środowiskowych koncentruje się wokół działań wdrażających ideę gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w przedsiębiorstwie i przyjętej polityki surowcowej.

Publikacja: 22.08.2024 10:41

Firmy ujawnią, jak wykorzystują zasoby i dążą do cyrkularności

Foto: Adobe stock

 Standard ten wprowadza obowiązek ujawniania polityk związanych z wykorzystaniem zasobów i strategiami GOZ, danych dotyczących pozyskiwania i generowania zasobów, a także informacji związanych z ryzykami i skutkami wynikającymi z wykorzystania tych zasobów i GOZ.

Gospodarka obiegu zamkniętego to system gospodarczy, w którym możliwie jak najdłużej utrzymuje się wartości produktów, materiałów i innych zasobów, zwiększa ich wydajne wykorzystywanie w produkcji i konsumpcji, ograniczając oddziaływanie na środowisko, a także minimalizuje się powstawanie odpadów i uwalnianie substancji niebezpiecznych. Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tego systemu ma hierarchia postępowania z odpadami wynikająca z art. 4 ust. 1 dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów, nadająca priorytet zapobieganiu powstawaniu odpadów i przygotowaniu do ponownego użycia, a w razie powstania odpadów – poddania ich procesowi recyklingu.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Akademia zakupów publicznych - nowy dodatek dla specjalistów
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak zapewnić zgodność zamówienia z rzeczywistymi potrzebami
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Brak podziału zamówienia na części nie może naruszać uczciwej konkurencji
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Czas na większą profesjonalizację rynku zamówień w Polsce