Aktualizacja: 05.10.2024 13:57 Publikacja: 26.09.2024 12:01
Foto: Adobe Stock
Obowiązujące w Unii Europejskiej standardy raportowania to europejskie standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (dalej: ESRS).
Obowiązkowe sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju będą częścią sprawozdań z działalności i zostaną poddane obowiązkowej atestacji. W Polsce nadal trwają prace nad standardem atestacji sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Będzie on stanowił uzupełnienie Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych innych niż badanie i przegląd 3000 (Z) w brzmieniu Międzynarodowego Standardu Usług Atestacyjnych 3000 (zmienionego) Usługi Atestacyjne inne niż badania lub przeglądy historycznych informacji finansowych (dalej „KSUA 3000”). Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (IAASB) opracowuje obecnie nowy nadrzędny standard dla usług atestacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju, Międzynarodowy Standard Atestacji Zrównoważonego Rozwoju 5000, ogólne wymogi dotyczące usług atestacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: „ISAA 5000”), jednak nie zostanie on sfinalizowany do czasu rozpoczęcia pierwszych obowiązkowych atestacji i będą one przeprowadzane zgodnie z KSUA 3000. W pierwszym roku atestacji będzie to zlecenie dające ograniczony poziom pewności.
Wspólne pasywa małżonków, czyli wspólne długi, a w tym kredyty, nie podlegają podziałowi w postępowaniu sądowym.
Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.
Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwi spółkom rozliczanie VAT według emisyjnej, a nie nominalnej wartości akcji stanowiących wynagrodzenie za aport.
W przypadku gdy jakiś podmiotu będzie świadczyć na terenie Polski usługi związane z kryptoaktywami bez wymaganego zezwolenia, jego domena zostanie wpisana do specjalnego rejestru.
Coraz częściej potencjalni kandydaci do pracy wskazują wartości, jakimi kieruje się firma, jako jeden z głównych powodów podjęcia z nią współpracy.
Najważniejsze spotkanie roku branży logistycznej już 9 października w Warszawie, na którym poznamy firmy nagrodzone przez Rzeczpospolitą.
Dotychczas z elektronicznym formatem sprawozdań zawierającym oznakowania XBRL mieli kontakt nieliczni użytkownicy, czyli emitenci objęci raportowaniem ESEF oraz odbiorcy tych sprawozdań: inwestorzy czy analitycy.
Kwestie dotyczące ESG stają się jednym z kluczowych elementów strategii odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwami.
Wprowadzenie nowych regulacji w Unii Europejskiej, takich jak dyrektywa CSRD, wymusza na firmach wdrożenie bardziej rygorystycznych procesów zbierania danych i kompleksowego raportowania.
Od 1 stycznia 2024 r. do sporządzania sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju zastosowanie ma rozporządzenie delegowane Komisji 2023/2772 w sprawie standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój staje się fundamentem współczesnego biznesu. Dużą pomocą we wdrażaniu zasad ESG i raportowaniu są nowe technologie.
Wśród przedsiębiorców standardem stało się raportowanie śladu węglowego, a już niedługo realnym obowiązkiem może stać się liczenie śladu wodnego.
Od kilku miesięcy eksperci ESG na łamach naszego dodatku poruszają tematy związane z raportowaniem. Omawiamy kwestie regulacji i obowiązków, strategii ESG i jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, edukacji czy w końcu samego procesu raportowania.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Firma LG Chem opracowała materiał zapobiegający przegrzaniu akumulatora. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanej utracie ciepła i ostatecznie pożarowi akumulatora.
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Rejestracja psów i kotów oraz mniej okrucieństwa wobec zwierząt – takie cele mają dwa projekty ustaw, którymi wkrótce zajmą się rząd i parlament.
Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało konkursy, aby nie powiększać grupy nieprawidłowo awansowanych sędziów. Dopóki nie będziemy mieli legalnej KRS, wolne etaty w sądach pozostaną nieobsadzone - mówi "Rz" Marta Kożuchowska-Warywoda, szefowa kadr w MS.
- Oprócz Shahedów Rosjanie coraz częściej wykorzystują drony nieznanego typu - ujawnia w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" płk Jurij Ihnat, szef Departamentu Komunikacji Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Premier Słowacji Robert Fico pozwał redaktora naczelnego portalu informacyjnego Aktuality.sk Petra Bárdy’ego za okładkę bestsellerowej książki "Fico – obsesja władzy". Żąda 200 tys. euro odszkodowania od Bárdy'ego i wydawcy książki za wykorzystanie zdjęcia ze swoim wizerunkiem.
SW Research zbadał poziom zaufania Polaków wobec różnych narodowości i mniejszości. Jak wynika z raportu, największy dystans czujemy wobec Rosjan, podczas gdy na przeciwnym biegunie znajdują się Amerykanie. Gdzie w tym zestawieniu znalazła się Ukraina?
Sąd Okręgowy we Wrocławiu odroczył w piątek o jeden dzień ogłoszenie decyzji w sprawie aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota. Postanowienie ma zostać ogłoszone w sobotę o godzinie 13.45.
Volkswagen zaprezentował nową generację modeli Transporter i Caravelle. Po 74 latach budowania modeli według własnego pomysłu nowa generacja tych modeli powstała we współpracy z Fordem.
Nosze, mające pochodzić z Westerplatte, w rzeczywistości były elementem wyposażenia gdańskiego szpitala psychiatrycznego. Eksponat nabyło Muzeum II Wojny Światowej pod kierunkiem późniejszego szefa IPN Karola Nawrockiego.
Wegańskie, czyli bezmięsne kiełbaski, steki, szynki i burgery mają w Unii Europejskiej takie samo prawo do swoich nazw, jak ich mięsne odpowiedniki.
W przyszłym roku co najmniej co trzeci rubel publicznych pieniędzy pożre w Rosji wywołana przez Kreml wojna. Reżim szuka pieniędzy już nie tylko w szkołach, szpitalach i u emerytów, ale mocno zwiększa obciążenia biznesu karami, a kierowców mandatami. Urzędnicy i organy siłowe dostali jeszcze większe pole do korupcji.
- Izrael nie zapewnił administracji Bidena, że ataki na irańskie obiekty nuklearne nie wchodzą w grę w ramach odwetu za irańskie ataki rakietowe na początku tego tygodnia - ujawnił wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA. Odmówił też spekulacji, czy Izrael może przeprowadzić ataki odwetowe w rocznicę ataków Hamasu z 7 października.
Ursula von der Leyen szykuje niekorzystną dla Polski rewolucję budżetową — dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Będzie się musiał z nią zmierzyć polski komisarz.
Tegoroczny festiwal EnergaCAMERIMAGE otworzy „Rust” Joela Souzy. To hołd dla Halyny Hutchins, która zginęła tragicznie na planie tego filmu
Meta, właściciel Facebooka, nie może wykorzystywać publicznych informacji o orientacji seksualnej użytkownika, uzyskanych poza jej platformami, do tworzenia spersonalizowanych reklam - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wielu cudzoziemców mówi, że nauka polskiego to strata czasu. A ja zachęcam obcokrajowców żyjących w Polsce do nauki polskiego, bo znajomość języka kraju, w którym się żyje, jest ważna – mówi dr Amrita Jain, która mieszka w Polsce i pracuje w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Przez wszelakie media, przez konferencje polityków, przez oświadczenia różnych gremiów przetacza się ogrom spostrzeżeń, dotyczących tak zwanych neo-sędziów, neo-KRSu, SN, TK, dużej części „ustaw” poprzedniej ekipy rządzącej, a ostatnio prokuratora Barskiego. Jest to dyskusja dosłownie coraz bardziej groźna dla dalszego bytu Polski.
Wciąż nie wiadomo, czy Haszem Safieddine, typowany na szefa Hezbollahu, następcę Hassana Nasrallaha, przeżył wymierzony w niego atak na Bejrut. Niezależnie od tego, Izrael realizuje swoje cele, polegające na odparciu bojowników Hezbollahu w Libanie i wyeliminowaniu ich sojusznika, Hamasu, w Strefie Gazy.
Przy podliczaniu stażu pracy do emerytury pod uwagę brane są tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Do drugiej kategorii zalicza się między innymi czas nauki. Kto i na jakich warunkach może go wliczyć do okresów nieskładkowych?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Decyzja o przepisaniu nieruchomości na dziecko wymaga wyboru najbardziej korzystnej metody. Oprócz zapisu w testamencie można zdecydować się na umowę darowizny lub umowę dożywocia. Czym się kierować przy wyborze? Z jakimi kosztami należy się liczyć?
„Czy Rosja powinna zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z agresją na Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas