Aktualizacja: 19.04.2025 23:12 Publikacja: 26.09.2024 11:35
Foto: Adobe Stock
Jest to akt prawny, który wprowadza wiążące w całej UE standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. ESRS. ESRS składają się ze standardów ogólnych oraz ze standardów tematycznych z zakresu ochrony środowiska, kwestii społecznych i kwestii zarządczych. Jednym ze standardów dotyczących kwestii społecznych jest standard ESRS S2 „Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości”.
ESRS S2 określa informacje, które przedsiębiorstwo powinno zgłaszać na temat swojego istotnego wpływu na pracowników w łańcuchu wartości. Pojęcie „łańcucha wartości” w świetle ESRS jest rozumiane szeroko i obejmuje zarówno podmioty na wyższym szczeblu łańcucha wartości w stosunku do jednostki (np. dostawców), jak i podmioty na niższym szczeblu (np. dystrybutorzy, klienci). Osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości zgodnie z ESRS są osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości jednostki, niezależnie od istnienia lub charakteru jakiegokolwiek stosunku umownego z daną jednostką. W ESRS zakres pracowników w łańcuchu wartości obejmuje wszystkich pracowników w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości, na których przedsiębiorstwo ma lub może mieć istotny wpływ. Termin ten odnosi się do wszystkich pracowników nieobjętych zakresem terminu „właśni pracownicy” (objętych ESRS S1). Jako przykłady pracowników, którzy wchodzą w zakres standardu ESRS S2, ESRS wymienia pracowników:
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynos...
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłaca...
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jedna...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas