Aktualizacja: 03.10.2024 19:09 Publikacja: 26.09.2024 11:35
Foto: Adobe Stock
Jest to akt prawny, który wprowadza wiążące w całej UE standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. ESRS. ESRS składają się ze standardów ogólnych oraz ze standardów tematycznych z zakresu ochrony środowiska, kwestii społecznych i kwestii zarządczych. Jednym ze standardów dotyczących kwestii społecznych jest standard ESRS S2 „Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości”.
ESRS S2 określa informacje, które przedsiębiorstwo powinno zgłaszać na temat swojego istotnego wpływu na pracowników w łańcuchu wartości. Pojęcie „łańcucha wartości” w świetle ESRS jest rozumiane szeroko i obejmuje zarówno podmioty na wyższym szczeblu łańcucha wartości w stosunku do jednostki (np. dostawców), jak i podmioty na niższym szczeblu (np. dystrybutorzy, klienci). Osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości zgodnie z ESRS są osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości jednostki, niezależnie od istnienia lub charakteru jakiegokolwiek stosunku umownego z daną jednostką. W ESRS zakres pracowników w łańcuchu wartości obejmuje wszystkich pracowników w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości, na których przedsiębiorstwo ma lub może mieć istotny wpływ. Termin ten odnosi się do wszystkich pracowników nieobjętych zakresem terminu „właśni pracownicy” (objętych ESRS S1). Jako przykłady pracowników, którzy wchodzą w zakres standardu ESRS S2, ESRS wymienia pracowników:
Wspólne pasywa małżonków, czyli wspólne długi, a w tym kredyty, nie podlegają podziałowi w postępowaniu sądowym.
Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.
Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwi spółkom rozliczanie VAT według emisyjnej, a nie nominalnej wartości akcji stanowiących wynagrodzenie za aport.
W przypadku gdy jakiś podmiotu będzie świadczyć na terenie Polski usługi związane z kryptoaktywami bez wymaganego zezwolenia, jego domena zostanie wpisana do specjalnego rejestru.
Coraz częściej potencjalni kandydaci do pracy wskazują wartości, jakimi kieruje się firma, jako jeden z głównych powodów podjęcia z nią współpracy.
Najważniejsze spotkanie roku branży logistycznej już 9 października w Warszawie, na którym poznamy firmy nagrodzone przez Rzeczpospolitą.
Dotychczas z elektronicznym formatem sprawozdań zawierającym oznakowania XBRL mieli kontakt nieliczni użytkownicy, czyli emitenci objęci raportowaniem ESEF oraz odbiorcy tych sprawozdań: inwestorzy czy analitycy.
Rok 2024 jest pierwszym rokiem, za który największe jednostki będą miały obowiązek sporządzić sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Kwestie dotyczące ESG stają się jednym z kluczowych elementów strategii odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwami.
Wprowadzenie nowych regulacji w Unii Europejskiej, takich jak dyrektywa CSRD, wymusza na firmach wdrożenie bardziej rygorystycznych procesów zbierania danych i kompleksowego raportowania.
Zrównoważony rozwój staje się fundamentem współczesnego biznesu. Dużą pomocą we wdrażaniu zasad ESG i raportowaniu są nowe technologie.
Wśród przedsiębiorców standardem stało się raportowanie śladu węglowego, a już niedługo realnym obowiązkiem może stać się liczenie śladu wodnego.
Od kilku miesięcy eksperci ESG na łamach naszego dodatku poruszają tematy związane z raportowaniem. Omawiamy kwestie regulacji i obowiązków, strategii ESG i jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, edukacji czy w końcu samego procesu raportowania.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kolejną noc z rzędu rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów i obwód kijowski.
Idąc śladem słynnych teatrów, Opera Wrocławska postanowiła swój spektakl pokazać na ekranach kinowych. Atutem dla widzów jest gwiazdorska obsada „Toski”: wystąpią Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.
Podczas przesłuchania przed prokuratorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sebastian M. nie przyznał się do spowodowania wypadku na A1 we wrześniu 2023 r. - informuje Prokuratura Krajowa.
Pierwszy od blisko półwiecza strajk dokerów na wschodnim wybrzeżu USA odczują także polscy klienci. Waszyngton ostrzega armatorów aby nie podnosili cen usług.
Utrzymujące się napięcie geopolityczne nie zachęca do podejmowania ryzyka.
– W tej chwili wydaje się, że stopy procentowe będziemy ewentualnie obniżać po marcu, w drugim kwartale 2025 r. – ocenił prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.
Z liberałami oczywiście wiele spraw, które interesują lewicę, można załatwić. Albo tak nam się wydaje, że można załatwić, bo też widzimy, że żadnych efektów w tych tematach od wielu miesięcy nie ma – mówi Paulina Matysiak w podcaście „Rzecz w tym”.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Złoty od rana traci dziś na wartości. Dolar wybija się ponad 3,90 zł, a euro jest najdroższe od dwóch miesięcy.
Studio BADI BADI jest autorem oryginalnego intro do wyczekiwanej w świecie gameingu gry „Frostpunk 2”, wyprodukowanej przez uznaną globalnie firmę 11 bit studios. Mroczna, minimalistyczna animacja, oddająca surowy klimat postapokaliptycznego świata, już zdobywa uznanie wśród graczy i krytyków branżowych.
Klientka banku, która podała fałszywemu konsultantowi swój PESEL i straciła oszczędności, nie odzyska ukradzionych pieniędzy. Sąd Rejonowy w Gdyni uznał, że klienci nie mogą "rozdawać" swoich danych, a kiedy zostaną oszukani - żądać od banków zwrotów.
Poważna awaria komunikatora internetowego Telegram w Rosji. To druga taka sytuacja w ciągu ostatnich trzech dni. Telegram prawdopodobnie zaatakowali hakerzy.
Książka "Welcome to Sex!" znalazła się na liście nominacji do prestiżowej nagrody literackiej premiera Australii. Ten fakt wzbudził skrajne emocje. Jedni uznali ją za ważne narzędzie edukacyjne, inni — za zbyt śmiałą publikację, nieodpowiednią dla młodych odbiorców. Skąd te kontrowersje?
Polska domaga się od władz niemieckich zwrotu kilkudziesięciu dokumentów zrabowanych w czasie wojny. Wśród nich jest oryginał traktatu pokojowego zawartego w 1422 r. pomiędzy Polską, Litwą i zakonem krzyżackim. Będzie przełom?
Polska musi pilnie znowelizować ustawę o cyberbezpieczeństwie. Jeśli zrobi to według przygotowanego przez resort cyfryzacji projektu, do systemu prawnego zostaną wprowadzone rozwiązania korupcjogenne, które w najmniejszej mierze nie podniosą poziomu bezpieczeństwa kraju – ostrzegają eksperci.
Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w naszej ankiecie.
Mieszkańcy Katowic szykują się na coraz większy drogowy koszmar. Nie tylko ci zmotoryzowani – już za kilka dni także pasażerowie autobusów utkną na dobre w drogowych korkach.
Projekty sieci transeuropejskiej mają na Litwie priorytet – pisze po alarmującym tekście „Rzeczpospolitej” litewska wiceminister transportu i komunikacji.
Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok skazujący kardiochirurga Mirosława G. za nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia i umorzył sprawę z powodu przedawnienia.
Ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przeszedł metamorfozę we współpracy z artystami i architektami zielenie. 6 października 2024 roku wypełni się muzyką – w ramach BMW Art Club Garden zagrają Zoi Michailova i Kacha.
Na studia wybiera się w tym roku 56 proc. absolwentów szkół średnich. Pozostali wolą iść do pracy lub podróżować – wynika z raportu „Świadomość ekonomiczna młodych Polaków” przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Tylko do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc.
Wspólne pasywa małżonków, czyli wspólne długi, a w tym kredyty, nie podlegają podziałowi w postępowaniu sądowym.
Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas