Jak przygotować się do wdrożenia wymogów pakietu AML?

Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.

Publikacja: 03.10.2024 14:41

Jak przygotować się do wdrożenia wymogów pakietu AML?

Foto: Adobe Stock

Doczekaliśmy się. W dniu 31 maja 2024 r. przyjęto z poziomu UE tzw. pakiet AML, obejmujący VI dyrektywę AML, rozporządzenie ustanawiające Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu („AMLA”), nowy unijny organ nadzorczy do spraw AML oraz rozporządzenie w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu („rozporządzenie AML”).

Pakiet AML z jednej strony stanowi rewolucję w zakresie regulacji prawnych w obszarze AML/CFT – odchodzi bowiem od harmonizacji przepisów na rzecz ich ujednolicenia na poziomie państw członkowskich. Z drugiej zaś jest kolejnym krokiem w ewolucji rozwiązań rozproszonych dotychczas po aktach prawnych oraz wytycznych organów nadzoru, czy rekomendacjach organów międzynarodowych (np. FATF), które zebrane zostały w treści rozporządzenia AML. Rozpoczęcie stosowania nowych przepisów będzie następowało stopniowo – w przypadku rozporządzenia AML i VI dyrektywy AML od 10 lipca 2027 r.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
8,5 proc. ryczałtu dla menedżera na B2B? To możliwe
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Wakacje składkowe: Nowa ulga dla przedsiębiorców od listopada
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
JPK CIT: Rewolucja podatkowa od 2025 roku
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej