Aktualizacja: 19.04.2025 03:42 Publikacja: 03.10.2024 14:41
Foto: Adobe Stock
Doczekaliśmy się. W dniu 31 maja 2024 r. przyjęto z poziomu UE tzw. pakiet AML, obejmujący VI dyrektywę AML, rozporządzenie ustanawiające Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu („AMLA”), nowy unijny organ nadzorczy do spraw AML oraz rozporządzenie w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu („rozporządzenie AML”).
Pakiet AML z jednej strony stanowi rewolucję w zakresie regulacji prawnych w obszarze AML/CFT – odchodzi bowiem od harmonizacji przepisów na rzecz ich ujednolicenia na poziomie państw członkowskich. Z drugiej zaś jest kolejnym krokiem w ewolucji rozwiązań rozproszonych dotychczas po aktach prawnych oraz wytycznych organów nadzoru, czy rekomendacjach organów międzynarodowych (np. FATF), które zebrane zostały w treści rozporządzenia AML. Rozpoczęcie stosowania nowych przepisów będzie następowało stopniowo – w przypadku rozporządzenia AML i VI dyrektywy AML od 10 lipca 2027 r.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynos...
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłaca...
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jedna...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas