Aktualizacja: 21.11.2024 10:19 Publikacja: 22.10.2024 11:32
Foto: pieniadze.rp.pl
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dla wielu przedsiębiorców atrakcyjna forma rozliczeń z fiskusem, zwłaszcza ze względu na niższe stawki podatkowe. Jednak różnica między najniższą (2 proc.) a najwyższą stawką (17 proc.) ryczałtu jest znacząca. Jaki podatek zapłaci menedżer współpracujący ze spółką na kontrakcie B2B?
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują dwie stawki PIT: 12 proc. dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł oraz 32 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę. Dobrze zarabiający, aby uniknąć wejścia na wyższy próg podatkowy, wybierają opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. Zaletą tych form rozliczeń jest możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu i opodatkowania jedynie dochodu.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W postępowaniu sanacyjnym zarządca ma duże uprawnienia w obszarze przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Powinien z nich jednak korzystać ostrożnie, aby nie pogłębiać problemów z zadłużeniem.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas