Aktualizacja: 22.11.2024 01:15 Publikacja: 17.09.2024 14:00
Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy
Foto: tv.rp.pl
25 września br. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów, będąca implementacją unijnej dyrektywy. Eksperci od dłuższego czasu przekonują, że 25 września to także termin, do którego przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 50 pracowników muszą wdrożyć procedury pozwalające dokonywać zgłoszeń wewnętrznych. Ich zdaniem wynika on wprost z ustawy i przez dłuższy czas nie budził wątpliwości interpretacyjnych. Nieoczekiwanie w sierpniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, autor projektu ustawy, wprawiło rynek i wielu prawników w osłupienie komunikując, iż przedsiębiorcy mają jednak czas do 1 stycznia 2025 r. Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” jest główny inspektor pracy Marcin Stanecki, który przyznaje, że podziela najnowszą wykładnię resortu. Jakie przemawiają za tym argumenty? Od kiedy zatem sygnaliści są objęci ochroną? I co ma zrobić pracownik, który chciałby po 25 września zawiadomić o nieprawidłowościach, ale w „jego” firmie nie będą jeszcze określone procedury dokonywania zgłoszeń? O tym wszystkim w rozmowie z Marcinem Staneckim. Zapraszamy.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
Jeśli Ameryka nie jest gotowa na to, by prezydentem została kobieta, tym bardziej samorząd nie jest gotowy, by kobieta zajęła fotel prezesa – mówi mec. Ewa Gryc-Zerych, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym “Rzeczpospolitej” był prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenił poniedziałkowy Marsz Niepodległości.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas