Aktualizacja: 03.04.2025 12:36 Publikacja: 17.09.2024 14:00
Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy
Foto: tv.rp.pl
25 września br. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów, będąca implementacją unijnej dyrektywy. Eksperci od dłuższego czasu przekonują, że 25 września to także termin, do którego przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 50 pracowników muszą wdrożyć procedury pozwalające dokonywać zgłoszeń wewnętrznych. Ich zdaniem wynika on wprost z ustawy i przez dłuższy czas nie budził wątpliwości interpretacyjnych. Nieoczekiwanie w sierpniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, autor projektu ustawy, wprawiło rynek i wielu prawników w osłupienie komunikując, iż przedsiębiorcy mają jednak czas do 1 stycznia 2025 r. Gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” jest główny inspektor pracy Marcin Stanecki, który przyznaje, że podziela najnowszą wykładnię resortu. Jakie przemawiają za tym argumenty? Od kiedy zatem sygnaliści są objęci ochroną? I co ma zrobić pracownik, który chciałby po 25 września zawiadomić o nieprawidłowościach, ale w „jego” firmie nie będą jeszcze określone procedury dokonywania zgłoszeń? O tym wszystkim w rozmowie z Marcinem Staneckim. Zapraszamy.
Jaki wpływ na sytuację w sądownictwie mogą mieć reformy przygotowywane przez komisję kodyfikacyjną przy Ministrz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe „Chłop...
Trzeba docenić próbę usprawnienia tzw. postępowań frankowych, które korkują sądy. Nie powinno się to jednak odby...
Prokurator musi mieć pewien obszar swobody decyzyjnej po to, by swobodnie prowadzić postępowanie dowodowe w śled...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas