Aktualizacja: 08.12.2024 16:22 Publikacja: 13.11.2024 14:00
prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego
Foto: tv.rp.pl
Jego zdaniem trend spadkowy jest bardzo silny i gdyby nie przepływ imigrantów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. To charakterystyczne dla państw rozwiniętych. Choć imigracja generuje również inne problemy – zwrócił uwagę ekonomista.
Oceniając programy prorodzinne, prof. Kołodko stwierdził, że są one bardzo kosztowne dla budżetu i podatników, a nie przynoszą spodziewanych efektów. Czy należy zlikwidować 800+? – Z punktu widzenia merytorycznego – tak, z politycznego – to trudne w sytuacji, kiedy mamy rząd, który nie rozwiązuje problemów, tylko chce utrzymać się u władzy. Nie ma w takiej sytuacji co liczyć na większe zmiany – powiedział profesor. Dodał, że korzystniejsze dla demografii byłoby skierowanie tych środków na innego rodzaju pomoc, m.in. na usługi świadczone zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, związane z instytucjonalną opieką nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym, np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To wielka sprawa, która mogłaby skłonić rodziców do posiadania drugiego dziecka. Obecnie w Polsce obowiązuje model 2+1 – tłumaczył prof. Kołodko.
Jeśli chodzi o SLAPPy, świadomość sędziów i umiejętność wykorzystywania dostępnych narzędzi procesowych nie jest wysoka – mówi prof. Marlena Pecyna z UJ, adwokat, gość magazynu „Rzecz o prawie”.
Będziemy wykazywać, że jest związek między zanieczyszczeniem powietrza i nieprzestrzeganiem norm jego jakości, a pogarszającym się stanem zdrowia osób chorych na astmę – zapowiada mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Czy przygotowywany przez ministerstwo sprawiedliwości projekt ustawy pomorze frankowiczom i jak obecnie wygląda ich sytuacja przed sądami. Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolita.tv” był mec. Mariusz Korpalski, radca prawny specjalizujący się w sprawach frankowych.
Właściciele nieruchomości wokół lotnisk mają ograniczone możliwości rozporządzania swoją własnością. Narzekają też inwestorzy mając ograniczone pole inwestycyjne, problem dotyczy wielu polskich miast. Na temat konsekwencji tej sytuacji mówił w magazynie prawnym rzeczpospolita.tv Tomasza Pietrygi był mec. Rafał Dębowski, specjalista od prawa nieruchomości.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Święty Mikołaj też czasem musi się rozliczyć z fiskusem – przypomina Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa, dyrektor zarządzająca w kancelarii Vialto Partners Poland.
Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.
Szpitale muszą płacić podatek do dochodów, choć wykazują straty. To absurd akceptowany od lat przez urzędy skarbowe.
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na profity dla pracowników i współpracowników. Za wyjątkiem alkoholu.
Niezgłoszona fiskusowi pożyczka od najbliższej rodziny, otrzymana do ręki i wpłacona na własne konto może być opodatkowana sankcyjną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie spełnia bowiem wymogu udokumentowania jej przelewem bankowym.
Zwroty z ugód bankowych z frankowiczami, które są zawierane w celu ograniczenia strat i mają zabezpieczać banki przed skierowaniem sprawy do sądu oraz roszczeniami kredytobiorców, nie mogą być kosztem podatkowym w CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas