Prof. Kołodko: Programy prorodzinne trzeba przemyśleć

Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.

Publikacja: 13.11.2024 14:00

prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego

prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego

Foto: tv.rp.pl

Jego zdaniem trend spadkowy jest bardzo silny i gdyby nie przepływ imigrantów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. To charakterystyczne dla państw rozwiniętych. Choć imigracja generuje również inne problemy – zwrócił uwagę ekonomista.

Oceniając programy prorodzinne, prof. Kołodko stwierdził, że są one bardzo kosztowne dla budżetu i podatników, a nie przynoszą spodziewanych efektów. Czy należy zlikwidować 800+? – Z punktu widzenia merytorycznego – tak, z politycznego – to trudne w sytuacji, kiedy mamy rząd, który nie rozwiązuje problemów, tylko chce utrzymać się u władzy. Nie ma w takiej sytuacji co liczyć na większe zmiany – powiedział profesor. Dodał, że korzystniejsze dla demografii byłoby skierowanie tych środków na innego rodzaju pomoc, m.in. na usługi świadczone zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, związane z instytucjonalną opieką nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym, np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To wielka sprawa, która mogłaby skłonić rodziców do posiadania drugiego dziecka. Obecnie w Polsce obowiązuje model 2+1 – tłumaczył prof. Kołodko.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Czy Polska ma jeszcze szanse na reparacje wojenne?
Prawo dla profesjonalistów
Przetargi bez chińskich firm?
Prawo dla profesjonalistów
Szef sędziowskiej Iustitii: Nie czekajmy na Komisję Wenecką
Prawo dla profesjonalistów
Projekt Bodnara jest niekonstytucyjny
Prawo dla profesjonalistów
Waldemar Żurek: jednostki zmieniały świat