Projektowane zmiany mają na celu przede wszystkim uwzględnienie przy polecaniu pracy zdalnej, warunków jakimi dysponuje pracownik mający wykonywać pracę w sposób zdalny.

 Warunkiem możliwości techniczne i lokalowe

Przede wszystkim polecenie wykonywania pracy zdalnie będzie możliwe jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy oraz będzie na to pozwalał rodzaj pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Obniżenie pensji o połowę i postojowe

Ponadto, pracodawca nie będzie mógł obciążać pracownika koniecznością zapewnienia materiałów i środków do pracy, jak również jej obsługi logistycznej. Projektowane zmiany będą co prawda dopuszczały możliwość korzystania przez pracownika ze środków własnych, ale jedynie w takim zakresie, w jaki umożliwią one poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych.

Mniej kontroli za to z ewidencją

Mając na uwadze również ograniczoną możliwość kontroli przez pracodawcę sposobu wykonywania pracy zdalnej nowe przepisy przewidują upoważnienie pracodawcy do nakazania pracownikowi prowadzenia ewidencji wykonanych czynności zawierającej m.in. datę i czas wykonanych prac.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Urlop wyznaczy nam szef

W celu uwzględnienia charakteru pracy zdalnej projektowane przepisy przewidują również ograniczenie odpowiedzialności pracodawcy z zakresu BHP. Odpowiedzialność tą pracodawca będzie ponosił wyłącznie w zakresie związanym z zapewnionymi przez siebie środkami i materiałami do pracy.

Autor jest radcą prawnym, Kancelaria Prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.