Przedsiębiorcy zobowiązani są do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r.  o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. 1994 Nr 43 poz. 163).

Kiedy tworzy się Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?

Do jego utworzenia zobowiązani są m.in. przedsiębiorcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników oraz  jednostki budżetowe i samorządowe (bez względu na liczbę zatrudnionych). Środki z ZFŚS są przeznaczane na finansowanie działalności socjalnej. Działalność socjalna jest definiowana w ustawie jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku m.in. działalności sportowo-rekreacyjnej, kulturalno-oświatowej, udzielania pomocy materialnej, opieki nad dziećmi.

CZYTAJ TEŻ: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – terminy

Istotne jest, że świadczenia przyznawane z ZFŚS powinny być przyznawane pracownikom z uwzględnieniem kryterium socjalnego tj. sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej pracownika według zasad określonych w regulaminie tego funduszu. Określono to w ustawie o ZFŚS w art 8 ust. 1.:  ,,Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.”

ZFŚS – zmiana limitów w 2020 roku

Zmianę wysokości limitu zwolnienia wprowadzono w ramach ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568).

Podwyższony limit zwolnienia zapisany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 52 dotyczy:

  • wartości otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi;
  • świadczeń otrzymanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach.
CZYTAJ TEŻ: Zmiany w prawie pracy – zawieszenie świadczeń socjalnych

Limit zwolnienia dotyczący powyższych świadczeń w roku 2020 i 2021 wynosi 2 000 zł. Dotychczas obowiązywał limit w wysokości 1 000 zł, który ustanowiono w roku 2018. Świadczenia, które są zwolnione z podatku PIT, liczy się łącznie w danym roku podatkowym. Oznacza to, że należy zsumować świadczenia, które pracownik otrzymał z ZFŚS w danym roku.