Przechodzimy z czerwonego światła na pomarańczowe – poinformował podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię.

Minister tłumaczył, że stan zagrożenia epidemicznego z jednej strony pozwala utrzymać „pewnego rodzaju gotowość legislacyjną do wprowadzania różnych rozwiązań, z którymi mieliśmy do czynienia podczas stanu epidemicznego, ale jednocześnie wysyłamy bardzo ważny sygnał, który mówi, że sytuacja i nasza ocena ryzyka w tej sytuacji jest zdecydowanie lepsza”.

Od poniedziałku 16 maja w Polsce przestanie, więc formalnie obowiązywać stan epidemii. Pozostanie stan zagrożenia epidemicznego. Będzie to miało skutki m.in. w sferze podatkowej.

Katarzyna Nosal, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zauważa, że "odwołanie stanu epidemii wpłynie na część preferencji podatkowych wprowadzonych w związku z epidemią Covid-19".

Eksperci KPMG przygotowali zestawienie, które przedstawia wpływ zniesienia stanu epidemii na rozliczenia zobowiązań podatkowych oraz wypełnianie obowiązków sprawozdawczych w zakresie podatków.

Podatek od przychodów z budynków

W związku ze zniesieniem stanu epidemii od 16 maja 2022 r., zwolnienie z podatku od przychodów z budynków będzie obowiązywać do końca maja. Od 1 czerwca 2022 r. powstanie obowiązek rozliczania podatku od przychodów z budynków.

IP BOX

Wygaśnięcie prawa do stosowania 5 proc. PIT/CIT dla dochodów z kwalifikowanych IP wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19 (już przy obliczaniu zaliczek) – uprawnienie to dotyczy dochodów osiąganych m.in. w roku podatkowym, który rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż w miesiącu, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Odwołanie stanu epidemii w maju spowoduje, że maj będzie ostatnim miesiącem, w którym będzie można skorzystać z obniżonej stawki CIT, zaś podatnicy PIT będą mogli skorzystać z tego rozwiązania do końca 2022 r.

Ulga B+R

Wygaśnięcie prawa do rozliczania w zaliczkach na PIT/CIT kosztów kwalifikowanych B+R ponoszonych w celu opracowania produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 – uprawnienie to dotyczy wydatków które ponoszone były w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (art. 52t ustawy o PIT oraz art. 38l ustawy o CIT). Podatnik CIT może odliczyć również wydatki, o którym mowa wyżej, od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki, o której mowa w art. 25 ust. 1 lub 1b ustawy o CIT, w trakcie roku podatkowego, który rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż w miesiącu, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19; tym samym ostatni raz odliczenie – gdy idzie o zaliczkę – możliwe będzie w maju 2022 r.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych służących do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19

Wygaśniecie prawa do dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych służących do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 – uprawnienie to przysługuje podatnikom tylko do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii (art. 52s ustawy o PIT oraz art. 38k ustawy o CIT). W konsekwencji, w związku z odwołaniem stanu epidemii od 16 maja, taka preferencja będzie obowiązywać jedynie do końca maja 2022 r.

Odliczanie darowizn przekazywanych na cele związane z COVID-19

Wygaśnięcie prawa do odliczenia od dochodu CIT i PIT darowizn przekazywanych na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz wybranych instytucji / NGO – uprawnienie to dotyczy darowizn przekazanych od dnia 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, w wysokości kwoty darowizny 150 proc. lub 200 proc. kwoty darowizny, w zależności od terminu jej przekazania. Odliczenie, o którym mowa wyżej, przysługuje podatnikom, którzy dokonali darowizn rzeczowych w formie komputerów przenośnych będących laptopami lub tabletami, jeśli zostały przekazane od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (art. 52n oraz 52x ustawy o PIT oraz art. 38g oraz art. 38p ustawy o CIT).

Niektóre rozwiązania do końca 2022 roku

Niektóre specjalne rozwiązania będą funkcjonować, tak jak przewidziano w specjalnych przepisach pandemicznych, do końca roku, w którym stan epidemii zostanie odwołany. Dotyczy to np. ulgi na złe długi. Do końca 2022 r. nie będzie obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania w zaliczkach o wartość niezapłaconych, a zaliczonych do kosztów podatkowych zobowiązań.

Co zostaje na czas stanu zagrożenia epidemicznego

Z kolei w związku z utrzymaniem stanu zagrożenia epidemicznego nadal będą zawieszone terminy na dostarczanie informacji o schematach podatkowych (MDR) oraz utrzymane preferencje w posiadaniu certyfikatu rezydencji. Podobnie będzie z zasadami wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Specustawa epidemiczna wydłużyła o trzy miesiące termin na ich wydanie i obecnie czas ten wynosi pół roku.