Rząd chce wskrzesić zlikwidowaną przez Polski Ład ulgę na składki zdrowotne. Z projektu nowelizacji podatkowych ustaw wynika, że od 1 lipca część przedsiębiorców znowu będzie mogła je odliczać.
Skorzystają z niej tylko przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Pierwsi odliczą składkę zdrowotną od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana).
Przedsiębiorcy na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki. Także płaconej za osoby współpracujące. Kartowicze obniżą podatek o 19 proc. składki.
Preferencji nie dostaną ci, którzy są na skali. Za to będą mieli niższą stawkę PIT w pierwszym progu – 12 proc.
Nowela ma wejść w życie 1 lipca. Od tego dnia można odliczać składki. Czy także te, które zapłaciliśmy w pierwszej połowie roku?
Resort finansów potwierdził, że przedsiębiorcy na liniowym PIT (a także na ryczałcie oraz karcie podatkowej) będą mogli odliczyć część składek zdrowotnych. Nie tylko tych zapłaconych od 1 lipca (wtedy ma wejść w życie nowelizacja), ale także tych z pierwszej połowy bieżącego roku.
– Przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów – pisze Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie internetowej.
Przypomnijmy, że zgodnie z Polskim Ładem zasady obliczania składki zdrowotnej uzależnione są od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Ci na liniowym PIT płacą 4,9 proc. od dochodu. U ryczałtowców jej wysokość zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Kartowicze płacą minimalną.
Nowelizacja Polskiego Ładu obecnie jest w Senacie. Ma wejść 1 lipca.
Czytaj więcej
Prawie półtora miliona przedsiębiorców rozliczy wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne. Ulga wchodzi w lipcu, ale wcześniejsze przelewy do ZUS nie przepadną.