Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie nie zgodził się ze spółką, że narażenie na styczność z wirusem nie ma związku z pracą w sklepie, lecz wynika z ogólnej sytuacji epidemiologicznej. I że wobec tego spółka nie ma obowiązku prowadzenia wymienionych wykazów i rejestrów.

Obowiązek prowadzenia w określonych sytuacjach wykazu prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz rejestru samych pracowników przewiduje kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra zdrowia. Zgodnie z przepisami pracodawca ocenia ryzyko zawodowe, na jakie jest lub może być narażony pracownik. W razie zmiany warunków pracy ocena powinna być zaktualizowana.

Ze zaktualizowanej oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk pracy w sklepie wynikało, że szkodliwym czynnikiem biologicznym jest wirus SARS-CoV-2. Wojewódzki inspektor sanitarny stwierdził, że występowanie w środowisku pracy szkodliwych czynników biologicznych zobowiązuje pracodawcę do prowadzenia rejestru prac i pracowników narażonych na działanie tych czynników.

W konsekwencji zobowiązał spółkę do prowadzenia rejestru i wykazu.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie spółka zarzuciła, że rejestr i wykaz muszą być prowadzone tylko w razie zatrudnienia pracownika w warunkach narażenia go na działanie szkodliwych czynników biologicznych. W sklepie nie ma takich stanowisk, a możliwość kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 nie wynika z warunków pracy, lecz z ogólnej sytuacji epidemicznej.

WSA nie uwzględnił skargi. Stwierdził, iż skoro sama spółka ustaliła, że w sklepie są stanowiska pracy zagrożone potencjalnie szkodliwym czynnikiem biologicznym w postaci wirusa SARS-CoV-2, powinna prowadzić wykaz prac oraz rejestr pracowników narażonych na kontakt z tym wirusem. Taki nakaz, wydany przez organy sanitarne, był zatem uzasadniony.

– Błędnie spółka twierdzi, że żaden z pracowników sklepu nie jest zatrudniony na stanowisku pracy, gdzie ten wirus występuje, więc nie ma potrzeby prowadzenia rejestru i wykazu – wyjaśniała motywy wyroku sędzia sprawozdawca Anna Strzelec. – Również wtedy, gdy za szkodliwy czynnik biologiczny został uznany koronawirus, nakłada to na pracodawcę obowiązki określone przepisami. Nakaz nałożony przez organy sanitarne był więc uzasadniony.

Orzeczenie jest prawomocne.

Sygnatura akt: III SA/Lu 627/21