Od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia nalicza się wpłaty do PPK

Pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK od każdego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK, chyba że uczestnik złożył deklarację o rezygnacji. Dotyczy to także wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia. Po zakończeniu stosunku pracy nie można już jednak „zapisać” pracownika do PPK.

Publikacja: 18.08.2023 15:31

Od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia nalicza się wpłaty do PPK

Foto: Adobe Stock

Pierwsze wpłaty do PPK oblicza się i pobiera od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po powstaniu stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK. Kolejne wpłaty oblicza się i pobiera od każdego wynagrodzenia uczestnika – co do zasady, także wypłaconego po ustaniu zatrudnienia, chyba, że uczestnik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. „Wynagrodzeniem” jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia przewidzianego w art. 19 ust. 1 tej ustawy (do tzw. 30-krotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne