Aktualizacja: 16.11.2024 16:55 Publikacja: 16.11.2024 15:48
Foto: Adobe Stock
O konieczności ochrony zdrowia pracowników w rzeczywistości, w której pracodawców wiążą przepisy RODO, eksperci dyskutowali podczas piątkowego seminarium zorganizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i Konfederację Lewiatan.
Jedną z poruszanych podczas debaty kwestii była ta dotycząca relacji na linii lekarz medycyny pracy – pracodawca. Ten drugi już teraz musi mierzyć się z nowym rodzajem chorób przewlekłych, które dotykają jego obecnych i przyszłych pracowników. Jak zwracała uwagę prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy, dziś są nimi przede wszystkim nowotwory, choroby układu krążenia i zaburzenia zdrowia psychicznego (również wchodzącej zaraz na rynek pracy młodzieży), na które cierpi obecnie już co czwarty Polak.
Pomimo spadku liczby wakatów, czyli słabszej konkurencji o kandydatów do pracy, większość specjalistów od rekrutacji narzeka na trudności ze znalezieniem potrzebnych ludzi.
Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych mają wątpliwości, czy do limitu 9 pracowników wliczać osoby, które są na urlopach bezpłatnych lub wychowawczych. Pytają też, czy dług w ZUS wyklucza wakacje składkowe. Oto odpowiedzi.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
66 proc. ekspertów uważa , że likwidacja tzw. luki płacowej, możliwa będzie dzięki temu, że pracodawcy będą musieli podawać pracownikom informacje ułatwiające im porównywanie poziomu wynagrodzeń w podziale na płeć.
Z raportu norweskiego Ministerstwa Kultury i Równości wynika, że kobiety w tym kraju wciąż zarabiają o kilkanaście procent mniej niż mężczyźni. Różnica w zarobkach niewiele różni się od tej, która utrzymuje się w UE, jest też ponad dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Wyniki badania na ten temat cytuje agencja Associated Press.
Nowelizacja Kodeksu pracy, która zakładała wdrożenie unijnych dyrektyw dotyczących m.in. work-life balance, sprawiła, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać nawet z 35 dni wolnych w ciągu roku.
Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas