Ile monitoringu, ile wolności - komentuje Jerzy Kowalski

Tak jak „dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", tak też i życia bez monitoringu też już nie ma. Tego ulicznego, domowego, ale także instytucjonalno- -firmowego.

Publikacja: 05.01.2018 01:00

Ile monitoringu, ile wolności - komentuje Jerzy Kowalski

Foto: Fotolia.com

Skoro działa on w sposób prawie nieograniczony, to trudno go zlekceważyć i nie ocenić. Dlatego warto pamiętać, że przedsiębiorca ma w tym zakresie sporo do powiedzenia. Od niego w dużej mierze zależy stopień i zakres kontrolowania poczty emailowej zatrudnionego. Jednak obowiązują też w przedsiębiorstwie ogólne, by nie rzec konstytucyjne, zasady ochrony prywatności i tajemnicy korespondencji pracowników. Nie mają one jednak bezwzględnego charakteru. Umiejętne pogodzenie interesów obu stron ewentualnego konfliktu o zakres kontroli korespondencji mailowej pracownika dokonywanej przez przedsiębiorcę, to połowa sukcesu w zapewnieniu pracowniczej lojalności i efektywnej oraz... przyjemnej pracy. Jak zwykle przy rozstrzyganiu takich i podobnych spraw potrzebny jest zwyczajny zdrowy rozsądek, czyli trochę wzajemnych ustępstw, bo kontrola korespondencji to delikatna kwestia. Jak więc ją realizować, by nie antagonizować zainteresowanych stron? Do tego potrzebne jest przede wszystkim zaufanie i precyzyjny regulamin. Bez niego nie ma zgodnego z prawem działania pracodawcy i pracownika. Każdy musi wiedzieć, jakie ma uprawnienia i obowiązki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku