Reklama
Rozwiń

Nowy rodzaj najmu – najem instytucjonalny lokalu

W ustawie z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości znowelizowano też częściowo ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Publikacja: 06.09.2017 05:40

Nowy rodzaj najmu – najem instytucjonalny lokalu

Jedna ze zmian dotyczy również przedsiębiorców i polega na wprowadzeniu nowego rodzaju najmu – najmu instytucjonalnego lokalu.

Zgodnie z art. 19f nowego brzmienia znowelizowanej ustawy, umową najmu instytucjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego (a więc nie dotyczy to lokali o innym przeznaczeniu), która może być zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, a prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Przepis dotyczy więc tylko określonej grupy przedsiębiorców, których działalność jest sprofilowana wyłącznie lub m.in. na wskazany powyżej sektor rynku. Ustawodawca wprowadził wobec takiej umowy kilka dodatkowych wymogów. Po pierwsze, może być ona zawierana wyłącznie na czas oznaczony. Nie wskazano maksymalnego terminu obowiązywania umowy – zależy on od stron. Jednocześnie wyłączono obowiązywanie art. 661 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym najem zawarty na czas oznaczony po upływie 10 lat zmienia się „odgórnie" w najem zawarty na czas nieoznaczony. Oznacza to, że można zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego lokalu na czas oznaczony np. kilkunastu, lub trzydziestu lat, przez cały ten okres umowa będzie wiążąca dla stron.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego