Co oznacza zbycie przedsiębiorstwa

W przepisach pojęcie „przedsiębiorstwo" jest różnie rozumiane. W praktyce zbyt łatwo jest utożsamiane z pojęciem „przedsiębiorcy".

Publikacja: 31.05.2017 02:00

Co oznacza zbycie przedsiębiorstwa

Foto: 123RF

Natomiast zgodnie ze znaczeniem nadanym mu w Kodeksie cywilnym oznacza zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawodawca przewiduje również, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład chyba, że co innego wynika z konkretnej czynności prawnej albo przepisów szczególnych.

W tym kontekście warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie praktyczne problemy mogą pojawiać się przy czynnościach prawnych dotyczących przedsiębiorstw. Ich zbycie wymaga co najmniej formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W skład przedsiębiorstwa wchodzić mogą w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo, własność nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu lub dzierżawy, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, koncesje, licencje, patenty, czy majątkowe prawa autorskie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki