Reklama
Rozwiń

Zmowy przetargowe nadal groźne

Mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert polega na tym, że ceny oferowane przez uczestników przetargu są zróżnicowane, w wyniku czego wygrywa najtańsza. Następnie, zwycięzca wycofuje swoją ofertę, w celu wyboru droższej przedsiębiorcy działającego w zmowie. Firmy dzielą się nadwyżką ceny.

Publikacja: 17.03.2017 05:45

Zmowy przetargowe nadal groźne

Foto: 123RF

Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie zawarcia zmowy przetargowej przez spółki z branży informatycznej. Organizatorami przetargu, którego dotyczy postępowanie UOKiK były: Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przedmiotem zaś zamówień publicznych był hosting oraz kolokacja serwerów (usługa polegająca na wstawieniu własnego serwera do serwerowni podmiotu zewnętrznego). O zainicjowanie zmowy przetargowej podejrzewana jest spółka Infomex Sp. z o.o. („Infomex"). Ze wstępnie przeprowadzonej analizy wynika, że ubiegała się ona bezpośrednio o zamówienie, jak również była podwykonawcą innych startujących w przetargu przedsiębiorców i wspólnie z nimi mogła ustalać warunki ofert.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego