Aktualizacja: 23.11.2016 04:00 Publikacja: 23.11.2016 04:00
Foto: 123RF
Kolejnym rozstrzygnięciem administracyjnym jest pozwolenie na użytkowanie. Stroną w tym postępowaniu jest jedynie sam inwestor – właściciele nieruchomości sąsiednich nie mają prawa kwestionować jego treści. Możliwość ingerencji w plany budowlane inwestora mieli oni bowiem na wcześniejszych etapach - przy decyzji o warunkach zabudowy i przy pozwoleniu na budowę.
Analizowana decyzja administracyjna wydawana jest po dokonaniu przez organ administracji publicznej obowiązkowej kontroli budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami wskazanymi w pozwoleniu na budowę. Kontrola taka obejmuje między innymi zgodność obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu, a także zgodność obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym. Następnie w pozwoleniu na użytkowanie określone zostają warunki użytkowania obiektu. Możliwe jest też uzależnienie jego użytkowania od wykonania określonych robót budowlanych. W doktrynie, wskazuje się, że w ten sposób organ może wydać decyzję pod warunkiem.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luksusowe mieszkania przy ulicy Zajączkowskiej na warszawskim Mokotowie wybuduje BPI Real Estate Poland. Lokale mają być gotowe pod koniec przyszłego roku.
- Pomorska Kolej Metropolitalna w swoim pierwszym etapie, na zachodzie aglomeracji gdańskiej, okazała się sukcesem. Teraz przystępujemy do prac nad jej kolejnym etapem, czyli południową częścią aglomeracji. To z jednej strony konieczność, jaką jest udrożnienie komunikacji w tej części regionu, z drugiej – wielka zachęta inwestycyjna dla naszych partnerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Gmina Pruszcz Gdański to partner inwestycyjny dla Trójmiasta, ze stolicą województwa, Gdańskiem, na czele. Mamy poważne inwestycje logistyczne, przemysłowe i sądzę, że wkrótce ogłosimy znaczące przedsięwzięcia w sektor wysokich technologii, Nie zapominamy przy tym o mieszkańcach – proponujemy im jak najwyższy standard życia – mówi Weronika Chmielowiec, wójt gminy Pruszcz Gdański.
Bank Światowy już kilka lat temu przeprowadził dla nas analizy, jakiego rodzaju inwestycje mogą być priorytetem dla Pomorza. To nowoczesne technologie, półprzewodniki. Okazało się, że ten kierunek budzi zainteresowanie, co widać także dzisiaj, tutaj, w Cannes – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.
O atrakcyjności Pomorza dla inwestorów decyduje nie tylko kwestia ułatwień, świetnie wyszkolonych kadr czy dobrego położenia. Niezwykle istotna staje się kwestia energii, a Pomorze staje się zagłębiem energii bezemisyjnej. Z jednej strony w krótszej perspektywie staniemy się centrum inwestycji w morskie farmy wiatrowe, z drugiej, w dłuższej perspektywie, mamy energetykę jądrową. To będzie decydowało o zainteresowaniu inwestorów - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Zlokalizowany w sercu Warszawy biurowiec zdobył prestiżowy certyfikat na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Prokuratura Okręgowa w Łodzi zbiera postępowania z całego kraju w sprawie trzech głównych wątków: podejrzenia działania na szkodę inwestorów, nabywców nieukończonych mieszkań oraz podwykonawców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas