Aktualizacja: 15.09.2016 02:00 Publikacja: 15.09.2016 02:00
Foto: 123RF
- Pracownik przegrał sprawę o przywrócenie do pracy. Otrzymał wyrok z uzasadnieniem. Termin na wniesienie apelacji upływał 25 czerwca 2016 r. i tego dnia powód nadał przesyłkę za pośrednictwem operatora In Post. Sąd rejonowy odrzucił apelację jako spóźnioną, wskazując w uzasadnieniu, że wpłynęła ona do sądu 27 czerwca 2016 r., a zatem dwa dni po terminie. Czy pracownik może skutecznie podważyć tę decyzję, argumentując w zażaleniu, że po pierwsze przesyłka została nadana za pośrednictwem legalnie działającej firmy kurierskiej, a po drugie do niedawna ten właśnie operator obsługiwał korespondencję wszystkich sądów? – pyta czytelnik.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Unieważnienie kredytu frankowego nie musi oznaczać utraty ochrony ubezpieczeniowej nieruchomości. Kto powinien otrzymać ewentualne odszkodowanie: bank czy kredytobiorca?
Pracownik może wyrządzić szkodę pracodawcy z winy umyślnej lub nieumyślnej. Jakie to ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość roszczenia? Czy rodzaj winy wpływa na rozkład ciężaru dowodu w sprawie?
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Wynagrodzenie zasądzone przez sąd za czas pozostawania bez pracy ma charakter odszkodowawczy i korzysta ze zwolnienia z PIT.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas