Dzielenie spółki po rozwodzie - wyrok Sądu Najwyższego

Dzieląc w sądzie majątek dorobkowy, należy zgłosić wszystkie jego składniki już w I instancji. Później można tylko te, które powstały między rozwodem a podziałem majątku.

Aktualizacja: 02.02.2016 18:22 Publikacja: 02.02.2016 17:40

Dzielenie spółki po rozwodzie - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: 123RF

To wnioski z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, który pokazuje, jak trudne są sprawy o podział majątku prowadzone wiele lat po rozwodzie. Choć po latach emocje bywają mniejsze, to wartość dzielonego majątku może wzrosnąć lub zmaleć. I to nie tylko na skutek naturalnych procesów ekonomicznych, ale też „pomocy" zainteresowanych.

Małgorzata i Piotr T. rozwiedli się w 2002 r., a nieco wcześniej znieśli wspólność majątkową. Pozew o podział majątku dorobkowego kobieta złożyła dopiero dwa lata po rozwodzie, a wyrok II instancji, tj. Sądu Okręgowego w Łodzi, zapadł dopiero w 2012 r. Przez te lata zmieniła się wartość głównego składnika do podziału, tj. wartość spółki z o.o., którą zarejestrował i prowadził mąż pod koniec małżeństwa, gdy stracił pracę w branży filmowej. W tym czasie spółka zaledwie raczkowała, rozwinęła się już po rozwodzie, by później tracić na wartości.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki