Trzy warunki wspólnego rozpoznania spraw sądowych

Wskutek połączenia sprawy otrzymują wspólną sygnaturę i zostają rozpoznane w ramach jednej rozprawy. Zwrot kosztów procesu przysługuje odrębnie w każdej z połączonych spraw.

Aktualizacja: 12.12.2015 16:27 Publikacja: 12.12.2015 15:58

Trzy warunki wspólnego rozpoznania spraw sądowych

Foto: 123RF

Przepis art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza możliwość połączenia przez sąd kilku oddzielnych spraw do łącznego rozpoznania. Podjęcie przez sąd decyzji o połączeniu kilku spraw do łącznego rozpoznania uzależnione jest od spełnienia trzech przesłanek.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że aby połączenie spraw do łącznego rozpoznania było możliwe, sprawy te muszą toczyć się przed tym samym sądem. Drugim warunkiem jest pozostawanie spraw w związku, trzecim natomiast możliwość objęcia tych spraw jednym pozwem. Ponieważ ustawodawca nie sprecyzował jaki związek pomiędzy sprawami może stanowić podstawę do ich połączenia, należy uznać, że chodzi tu nie tylko o związek o charakterze faktycznym, ale i prawnym. Rozważając kwestię ostatniej przesłanki, której to spełnienie uzasadnia połączenie spraw do łącznego rozpoznania, należy sięgnąć do przepisów art. 191 kpc, określających warunki kumulacji roszczeń, tj. możliwości objęcia kilku roszczeń jednym pozwem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki