Reklama
Rozwiń

Wysokość opłaty od skargi nie musi być taka sama

W zależności od powszechnie stosowanej w danym sądzie praktyki inaczej może być określana wysokość opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego w przedmiocie szczegółowego wyliczenia kosztów procesu.

Publikacja: 04.12.2015 02:00

Wysokość opłaty od skargi nie musi być taka sama

Foto: www.sxc.hu

Możliwość wniesienia skargi na orzeczenie referendarza sądowego uzależniona została od uiszczenia stosownej opłaty. Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1025) opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 zł.

Z treści powołanego przepisu wynika, że ustawodawca określił wysokość opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego jedynie w przypadku, gdy orzeczenie takie zostało wydane w ramach rozpoznania wniosku podlegającego stosownej opłacie (np. wniosek o wpis do rejestru). Omawiany przepis nie reguluje natomiast kwestii opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, w sytuacji gdy wydanie tego orzeczenia nie wymagało uprzedniego opłacenia wniosku. Podobnie rzecz się ma w przypadku skargi na orzeczenie referendarza sądowego, które nie zostało wydane wskutek jakiegokolwiek wniosku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego